РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753684<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Покалюк В. В. 
Балтійсько-Іранський суперлінеамент - довгоживучий трансєвразійський пояс дислокацій і планетарної мегатріщинуватості / В. В. Покалюк, І. Е. Ломакін, В. Г. Верховцев // Косм. наука і технологія. - 2020. - 26, № 5. - С. 48-72. - Бібліогр.: 72 назв. - укp.

На основі аналізу літературних геолого-геофізичних, картографічних, космографічних матеріалів, включаючи результати тектонолінеаментного дешифрування космозображень земної поверхні, узагальнено відомості щодо розломної тектоніки і глибинної будови глобального трансєвразійського поясу дислокацій та планетарної мегатріщинуватості - Балтійсько-Іранського суперлінеаменту; уточнено особливості його поширення і сегментації. Суперлінеамент є найбільшою трансєвразійською структурою планетарного рангу - невід'ємною складовою частиною закономірно просторово орієнтованого стародавнього регматичного розломного каркасу Євразії, утвореного на ранніх етапах формування жорсткої земної кори під впливом глобальних напружень, пов'язаних з фактором ротації Землі. Довгоживучий характер поясу (верхній протерозой - кайнозой) і його квазістаціонарне положення протягом всієї історії формування, а також відсутність масштабних в кілька сотень кілометрів зсувних переміщень уздовж нього і у вузлах перетину з поперечними тектонолінеаментними поясами близького рангу, вказують на малоймовірність мобілістськоїмоделі сходження Афро-Аравії і Євразії. Більш вірогідною є модель деструкції колись єдиного Афро-Євразійського континенту у потенційно зсувному полі відносно малоамплітудних (у планетарному масштабі) дислокацій. Геодинамічний режим формування і розвитку поясу в цілому не можна описати будь-яким одним типом - рифтогенним чи колізійним. У ньому періодично чергуються регіональні і надрегіональні зони розтягування (рифтогенні) та стиснення (колізійні). В цьому проявляється глобальність поясу, об'єднання/сполучення в ньому різних геодинамічних режимів, а також хвильовий характер та ієрархічність тектонічного процесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д39 + Д131.415

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14846 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського