РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753833<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Polishchuk A. I. 
Accumulation of heavy metals in gametophytes of the epilithic mosses = Акумуляція важких металів у гаметофітах епілітних мохів / A. I. Polishchuk, H. L. Antonyak // Біол. студії. - 2019. - 13, № 2. - С. 21-28. - Бібліогр.: 26 назв. - англ.

Важкі метали належать до небезпечних забруднювачів атмосфери, які потрапляють у навколишнє середовище переважно внаслідок промислової діяльності і транспортного навантаження. Забруднення повітря металами становить істотний ризик здоров'ю людини та стану біоти в урбоекосистемах. Тому важливе значення має екологічний моніторинг забруднення повітря металами з використанням видів біоіндикаторів. Мохоподібні, здатні накопичувати важкі метали, широко використовують як біоіндикатори стану довкілля та біомонітори рівня забруднення металами атмосферного повітря. Однак здатність епілітних мохів, розповсюджених на території міст, до акумуляції металів вивчена недостатньою мірою. Мета роботи - дослідити рівень акумуляції важких металів у гаметофітах мохів Rhynchostegium murale і Schistidium apocarpum, зібраних у м. Львові, та проаналізувати зв'язок між рівнем антропогенного навантаження та накопиченням металів у цих видах бріофітів. На території досліджень були вибрані дві забруднені ділянки у південній частині міста й одна ділянка у Стрийському парку, яку приймали за контроль. Концентрацію металів (Cr, Mn, Ni, Pb і Zn) у рослинних зразках визначали атомно-абсорбційною спектрофотометрією за допомогою атомно-абсорбційного спектрометра C-115PK Selmi. Результати опрацьовували з використанням статистичних методів. У процесі досліджень встановлено різний рівень накопичення металів у мохах Rhynchostegium murale та Schistidium apocarpum. Залежно від концентрації у гаметофітах обох видів мохів, досліджувані метали можна розташовувати у такому порядку: Mn >> Zn >> Cr >> Ni >> Pb. Однак вміст Mn і Zn у гаметофіті моху S. apocarpum значно вищий, ніж у гаметофіті R. murale. У гаметофітах обох видів мохів, зібраних у районах південної частини м. Львова, які зазнають промислового і транспортного навантаження, встановлено вірогідно більшу концентрацію Pb, а в гаметофіті R. murale - ще й підвищений вміст Mn, ніж у рослинному матеріалі, зібраному на парковій території. Результати дослідження свідчать про те, що інтенсивність акумуляції важких металів у гаметофітах епілітних мохів може відображати рівень забруднення атмосфери металами в міських районах, які зазнають техногенного навантаження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.2*332.45 + Е522.2*801.1-641

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського