РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753838<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Dubovyk O. 
Annual dynamics of bird communities in urban parks in Lviv, Ukraine: preliminary analysis of diversity and composition variability = Річна динаміка угруповань птахів у зелених зонах Львова: попередній аналіз варіабельності різноманіття i структури / O. Dubovyk // Біол. студії. - 2019. - 13, № 2. - С. 79-98. - Бібліогр.: 42 назв. - англ.

Проаналізовано видовий і чисельний склад угруповань птахів у зелених зонах Львова за результатами щомісячних обліків, проведених на 20 трансектах на восьми модельних ділянках. Протягом періоду досліджень зареєстровано 79 видів птахів, що належать до восьми рядів. Різноманіття птахів, оцінене за кількістю видів та індексом Сімпсона, варіює протягом року і є найвищим у гніздовий сезон. Аналогічно, щільність птахів найвища у гніздовий сезон, проте менший пік чисельності спостерігається і в зимовий період. Це вказує на те, що біотопні преференції окремих видів птахів до зелених зон особливо виражені лише у гніздовий сезон, тоді як у позагніздовий більшість птахів залишаються осілими в межах міста, проте переміщуються в біотопи інших типів. Проаналізовано міжмісячну стабільність видового складу угруповань птахів (за індексом Жаккара) та чисельного їх складу (за індексом Брея-Кьортіса): угруповання найбільш стабільні у гніздовий період, оскільки птахи в переважній більшості прив'язані до гніздових ділянок. За зоогеографічним поділом, європейські види птахів домінують у всі місяці. Сибірські, транспалеарктичні та середземноморські види також відіграють значну роль у формуванні структури угруповань. Основним типом корму, завдяки споживанню якого компенсуються енергетичні витрати птахів у гніздовий сезон, є безхребетні, що вказує на особливу роль птахів у контролі чисельності безхребетних в урбанізованих середовищах. У позагніздовий сезон важливим компонентом кормової бази птахів є також насіння рослин. Варіабельність чисельності багатьох видів пов'язана зі сезоном. Виділено три основні групи таких видів: гніздові мігранти (переважно співочі птахи, зокрема, Fringilla coelebs, Erithacus rubecula, Sylvia atricapilla, Phylloscopus collybita тощо, також Columba palumbus), зимуючі мігранти (Spinus spinus, Turdus viscivorus, Bombycilla garrulus, Pyrrhula pyrrhula) і типові осілі, чисельність яких значно варіює за сезонами (Turdus merula, Coccothraustes coccothraustes, Troglodytes troglodytes, Cyanistes caeruleus тощо). Останні, ймовірно, в позагніздовий період дифундують в інші біотопи міста.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.35*85(45УКР3-4ЛЬВ) + Е623.35*801.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського