РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000754288<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Туров В. В. 
Міжфазні взаємодії гідрофобних порошків на основі метилкремнезему в водному середовищі / В. В. Туров, В. М. Гунько, Т. В. Крупська, І. С. Процак, Л. С. Андрійко, А. І. Марінін, А. П. Головань, Н. В. Єлагіна, М. Т. Картель // Поверхня : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 12. - С. 53-99. - Бібліогр.: 110 назв. - укp.

Із використанням сучасних фізико-хімічних методів дослідження та квантово-хімічного моделювання досліджено будову поверхні, морфологічні та адсорбційні характеристики, фазові переходи в гетерогенних системах на основі метилкремнезему та його сумішей із гідрофільним кремнеземом (ГФК). Встановлено, що за певних концентрацій міжфазної води, ГФК або їх композити з ГФК формують термодинамічно нестабільні системи, в яких дисипація енергії може здійснюватись під впливом зовнішніх факторів: збільшенні концентрації води, механічних навантаженнях та адсорбції повітря гідрофобною компонентою. При порівнянні енергій зв'язування води у вологих порошках гідроущільнених зразків А-300 та АМ-1, що мали близькі значення насипної густини (1 г/см<^>3) і вологості (1 г/г), близькі до 8 Дж/г. Проте процес гідратації ГФК супроводжується зниженням ентропії та переходом системи адсорбент-вода в термодинамічно нерівноважний стан, який легко фіксується на залежностях міжфазної енергії від кількості води в системі (h). Виявилось, що для чистого АМ-1 міжфазна енергія води збільшується пропорційно її кількості в міжчастинкових зазорах лише у випадку, коли h << 1 г/г. За більшої кількості води енергія зв'язування скачкоподібно зменшується, що свідчить про перехід системи в більш стабільний стан, який характеризується укрупненням кластерів адсорбованої води і навіть формуванням об'ємної фази води. Ймовірно при цьому відбувається часткове "схлопування" міжчастинкових зазорів гідрофобних частинок АМ-1 і виділення з них термодинамічно надлишкової води. Для сумішей гідрофобного та ГФК, максимум зв'язування води зміщується в сторону більшої гідратованості. За АМ1/А-300 = 1/1 максимум спостерігається за h = 3 г/г, а у випадку АМ1/А-300 = 1/2 він не досягається навіть за h = 4 г/г. Дослідження реологічних властивостей композитних систем виявило, що під дією механічних навантажень в'язкість систем зменшується майже на порядок. Проте, після витримування в умовах навантаження з подальшим зменшенням навантажень до нуля, в'язкість системи знов зростає і стає суттєво більшою, ніж на початку досліджень. Тобто одержані матеріали мають високі тиксотропні властивості. Так, вологий порошок, що має всі ознаки твердого тіла після незначного механічного впливу легко перетворюється в концентровану суспензію з явними ознаками рідини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г664-27

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68643 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського