РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000754727<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бурлака А. П. 
Показники редокс-стану крові у хворих на рак молочної залози: потенційні маркери прогнозу перебігу захворювання / А. П. Бурлака, О. І. Сидорчук, І. М. Мотузюк, С. В. Вірко, В. А. Чернобай, І. І. Ганусевич // Клініч. онкологія. - 2019. - 9, № 3. - С. 154-158. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

У жінок постменопаузального віку (ПМВ) рівень циркулюючого естрогену у сироватці крові та тканині грудної залози знижений, але частота розвитку раку грудної залози (РГЗ) залишається високою, що вказує на наявність інших чинників, що зумовлюють його виникнення. До останніх можна віднести здатність естрогену та його метаболітів порушувати рівновагу в редокс-стані органів та крові шляхом посилення генерування супероксидних радикалів, які виявляють як сигнальні, так і пошкоджуючі ефекти. Накопичилися дані щодо того, що окиснювальний метаболізм естрогену з утвореннями катехол-естроген-3,4-хінонів має потенціал ініціювати РГЗ. Мета роботи - дослідити рівень церулоплазміну (ЦП), трансферину (ТФ), NO-гемоглобіну (NO-Hb), метгемоглобіну (MetHb), "вільного" заліза, супероксид- і NO-генеруючої активності нейтрофілів та матриксних металопротеїназ-2 і -9 у крові хворих на РГЗ II - III стадії з різним гормонорецепторним статусом пухлин. Досліджено кров хворих на РГЗ у репродуктивному та ПМВ. Рівень ЦП, ТФ, "вільного" заліза, геміхромів, MetHb, NO-Hb та убісеміхінону досліджували методом електронного парамагнітного резонансу (ЕПР) у низькотемпературному режимі (77 К). Швидкість генерування супероксидних радикалів нейтрофілами визначали методом ЕПР при кімнатній температурі з використанням спінового уловлювача TEMPONE-H ("Sigma"). NO-генеруючу активність нейтрофілів крові визначали методом ЕПР з використанням технології Spin Traps за температури 77K (спіновий уловлювач - діетилдитіокарбамат). Рівень активних форм желатиназ у сироватці крові визначали методом зимографії у поліакриламідному гелі. У пацієнток репродуктивного та ПМВ з естроген-рецептор (ER)(+)/прогестерон-рецептор (PR)(+) та ER(-)/PR(-)-статусом пухлин рівень ЦП перевищував значення, характерні для донорів, арівень ТФ був достовірно нижчим. Вміст у крові NO-Hb був найвищим у хворих на РГЗ у ПМВ з ER(-)/PR(-)-статусом пухлин та прямо корелював з NO-генеруючою активністю нейтрофілів (r = 0,56; p << 0,05). Встановлено, що нейтрофіли в крові хворих репродуктивного віку з ER(+)/PR(+) та ER(-)/PR(-) генерують супероксидні радикали зі швидкістю, яка є відповідно у 9 та 18 разів вищою порівняно з донорами, а NO - більше ніж у 12 разів незалежно від гормонорецепторного статусу пухлин. Висновок: виявлено порушення редокс-стану крові у хворих на РГЗ, зміни якого залежать від гормонорецепторного статусу пухлин, зокрема ER(+)/PR(+) та ER(-)/PR(-). Характерний для хворих на РГЗ редокс-стан крові формується підвищенням супероксид- та NO-генеруючої активності нейтрофілів, появою значних рівнів NO-Hb, MetHb, геміхромів, убісеміхінонів і активності желатиназ. Виявлено вплив визначених показників на перебіг захворювання та виживаність хворих на РГЗ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100603 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського