РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000755016<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Klymenko S. V. 
Biometric characteristics of fruits and leaves of Cornus officinalis Siebold et Zucc. genotypes in the M. M. Gryshko National Botanical Garden of the NAS of Ukraine = Біометрична характеристика листків і плодів генотипів Cornus officinalis Siebold et Zucc. в Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка HAH України / S. V. Klymenko, A. P. Ilyinska // Інтродукція рослин. - 2020. - № 85/86. - С. 25-40. - Бібліогр.: 36 назв. - англ.

У контексті глобальних змін клімату сучасна стратегія агроекономіки передбачає інтродукцію нетрадиційних видів рослин і селекцію нових економічно перспективних сортів, пристосованих до різкої зміни погодних умов. Китайський за походженням Cornus officinalis (Cornaceae) є новим у такому аспекті для України; його реінтродукцію розпочато у Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка HAH України в 1993 р. Мета дослідження - визначити біометричні параметри плодів та листків генотипів С. officinalis, гібриду C. officinalis x C. mas (сорт Етюд) та генотипу, одержаного від щеплення С. officinalis на C. mas за умов культивування в Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка HAH України, для з'ясування ступеня адаптованості виду до сучасного клімату України (зокрема, Правобережного Лісостепу) і відбору перспективних генотипів для селекційної роботи. У дослідженні було використано 26-річну материнську рослину, отриману дворічним саджанцем у 1993 р. з розплідника "Northwoods Wholesale Nursery" (м. Молалла, Орегон, США), де рослини цього виду вирощували як декоративні; сорт Етюд - гібрид від схрещування C. officinalis х С. mas; генотип від щеплення C. officinalis на C. mas. У дослідженні материнську рослину позначено як G-01, а решту генотипів як G-02-G-08. Для цих рослин було вивчено біометричні параметри плоду (довжина, діаметр і маса), ендокарпу (довжина, діаметр і маса), квітконіжки (довжина і товщина), пластинки листка (довжина, ширина і кількість бічних жилок) і черешка (довжина, ширина і товщина). Досліджено динаміку формування плоду та ендокарпу протягом сезону (генотипи G-01-G-03 і G-05) та порівняно біометричні характеристики плодів генотипів G-01-G-05 урожаю за два роки, 2010 та 2018. Ці роки було обрано, оскільки вони вирізнялися дуже сприятливими для плодових рослин погодними умовами. Кількісні результати було опрацьовано методами варіаційної статистики, з використанням безкоштовного програмного забезпечення для наукового аналізу даних PAST 2.10. Мінливість показників було визначено за допомогою коефіцієнта варіації. Різницю між зразками оцінено за допомогою тесту Тукі-Крамера, а рівень мінливості - відповідно до класифікації Мамаєва (1975). Висновки: отримані дані важливі для комерційного використання С. officinalis та сорту Етюд як харчових і лікарських рослин, а також для подальшої селекції сортів в погодно-кліматичних умовах України і аналізу особливостей гібридизації у роді Cornus.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.41 + Е522.926.24 Cor*85

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22632 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського