РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000755111<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Огородня А. І. 
Окультурювання опідзолених ґрунтів фітомеліоративними заходами (на прикладі Харківської області) : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.03 / А. І. Огородня; Нац. акад. аграр. наук України, Нац. наук. центр "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О. Н. Соколовського". - Харків, 2017. - 23 c. - укp.

Викладено результати досліджень впливу окультурювання фітомеліоративними заходами на показники родючості опідзолених грунтів, урожай та якість сільськогосподарських культур у післядії. Встановлено вплив досліджуваних культур-фітомеліорантів - люцерни, еспарцету, люпину, сої, гірчиці, суданської трави на фізико-хімічні (кислотність, активність іонів кальцію, вапняний потенціал та показники рН-буферності), агрофізичні (структурного-агрегатний склад, водотривкість грунтових агрегатів, щільність складення, щільність твердої фази, пористість, вологість грунту), агрохімічні (вміст основних елементів живлення, вуглецю органічної речовини) показники і виявлено ефективність фітомеліоративних заходів на урожай та якість сільськогосподарських культур у післядії (кукурудза, ячмінь, соя) на опідзолених грунтах, а саме: чорноземі опідзоленому важкосуглинковому та темно-сірому опідзоленому важкосуглинковому грунті на лесовидних суглинках. Встановлено, що вирощування люцерни та еспарцету у якості культур-фітомеліорантів сприяє встановленню оптимального кислотно-основного стану, підвищенню вмісту та активності кальцію в опідзолених грунтах не лише в орному шарі, а й в більш глибших шарах (до 60 см грунту). Доведено здатність багаторічних трав до біотранслокації сполук кальцію з нижніх горизонтів і окарбоначеної материнської породи у верхні горизонти грунту. Виявлено, що при вирощуванні люцерни та еспарцету на чорноземі опідзоленому протягом трьох років відбувається підвищення активності кальцію з 1,3 ммоль/дм3 до 21,9 та 16,6 ммоль/дм3 відповідно у шарі 0-20 см; з 1,1 ммоль/дм3 до 15,5 та 8,9 ммоль/дм3 у шарі 20-40 см; з 7,4 ммоль/дм3 до 38,1 та 21,4 ммоль/дм3 порівняно з контролем. Виявлено диференційований вплив культур-фітомеліорантів на структурно-агрегатний склад грунту, зокрема, встановлено, що зменшення брилистості опідзолених грунтів можливе при вирощуванні люцерни, еспарцету і суданської трави, коренева система яких механічно руйнує брилисту фракцію. Для зменшення розпорошення рекомендовано вирощувати люцерну, еспарцет та гірчицю, які сприяють з'єднанню пилуватої фракції (багаторічні трави через транслокацію сполук кальцію з нижніх горизонтів, гірчиця – завдяки власним кореневим виділенням) у агрономічно-цінні структурні агрегати.


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.171 + П034.13-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА429712 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського