РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000756471<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гапєєнко Д. Д. 
Особливості біологічних ефектів за умов поєднаного впливу іонізуючого випромінювання та іонів важких металів у клітинах in vitro : автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.01 / Д. Д. Гапєєнко; НАМН України, ННЦ радіац. медицини. - Київ, 2017. - 23 c. - укp.

Досліджено особливості біологічних ефектів окремого та поєднаного впливу іонізуючого випромінювання (ІВ) та іонів важких металів у клітинах in vitro. Проведено дослідження морфофункціональних властивостей клітин лінії L929 (проліферативна та мітотична активність, гетерогенність за морфологічним складом) в умовах впливу ІВ в області доз 0,5, 5,0 та 10,0 Гр, яке показало, що особливості біологічних ефектів при дії радіації обумовлені принципово різними механізмами впливу на клітини та їх складові. Засвідчено, що іонізуюча радіація викликає дозозалежні різнонаправлені зміни інтегральних показників життєздатності ізольованих клітин лінії L929 (проліферативна та мітотична активність): активацію процесів проліферації в умовах впливу радіації в дозі 0,5 Гр та інгібування їх при дії IB у дозах 5,0 та 10,0 Гр. Дослідження ензиматичної активності мітохондріальних дегідрогеназ показало, що опромінення клітин у дозах 5,0 та 10,0 Гр призвело до збільшення показників α-гліцерофосфатдегідрогенази (α-ГФДГ), а сукцинатдегідрогенази (СДГ) до зменшення порівняно з контролем. Установлено суттєвий токсичний вплив сполук міді та нікелю на проліферативну і мітотичну активність клітин in vitro. Дослідження впливу іонів важких металів у діапазоні концентрацій від 0,01 до 10,00 мкМ / л на кінетику росту, проліферативну та мітотичну активність клітин, опромінених іонізуючою радіацією, дозволило встановити полімодальний характер радіогенних клітинних реакцій. Іони нікелю через свої генотоксичні властивості істотно зменшують мітотичну активність і посилюють апоптоз у культурі клітин, опромінених IB у дозах 0,5 та 5,0 Гр, проте в області сублетальних доз проявляють захисний ефект на проліферативну активність клітин. Іони міді в концентраціях 0,01 - 10,00 мкМ / л не проявляють цитотоксичних властивостей у культурах клітин, опромінених у дозах 0,5 та 5,0 Гр, проте ушкоджуючий ефект сублетальної дози 10,0 Гр не залежить від концентрації цього мікроелементу. Визначення кількості апоптотичних клітин при поєднаній дії ІВ та іонів міді показало складний, незалежний ні від дози опромінення, ні від концентрації металу характер їх вмісту в культурах, що може свідчити про компенсаторні процеси в клітинах за досліджуваних умов. Цитохімічне дослідження показало, що спільним для іонів важких металів є посилення енергообміну в опромінених клітинах за рахунок активації гліколізу, що вказує на компенсаторний характер цих змін. Водночас, тільки для іонів нікелю характерне підвищення активності СДГ у діапазоні концентрацій 0,01 - 0,10 мкМ / л.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*801.1-641.1 + Е0*716-638

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА431326 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського