РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000757251<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Савченко В. А. 
Анархістський рух в Україні в 1903 - 1929 рр.: організаційні форми, комунікації і механізми функціонування : автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / В. А. Савченко; Чорномор. нац. ун-т ім. Петра Могили. - Миколаїв, 2017. - 40 c. - укp.

Зазначено, що вивчення історії анархізму дозволяє зрозуміти можливі альтернативні шляхи суспільного будівництва, ступінь життєздатності та впливу анархістських ідей. Зауважено, що актуальність проблеми зумовлена тим фактором, що в науковій літературі відсутні узагальнюючі й усебічні характеристики генези анархістського руху в Україні. Показано, що анархістські групи з емігрантів із Російської імперії виникають на початку XX ст. на території Англії, Швейцарії, Франції. Анархістські структури в Україні формувалися з 1903 р. як частина світового анархістського руху, його учасники в Західній Європі та США підгримували українських однодумців. Координаційну роль комунікаторів в анархістських структурах виконували авторитетні лідери, редакції видань, згодом федерації. Одеса, Катеринослав, Харків стали центрами анархізму. Діяльність анархістів зводилася до агітації та пропаганди, до "прямих дій" з руйнації основ владної та економічної нерівності. Рушійною силою глобальних змін анархісти вважали робітників та селянство. Лютнева революція 1917 р. надала анархістам шанс скористатися легальністю, піком руху став листопад 1917 р. - квітень 1918 р. Протягом 1918 - 1921 рр. махновці виборювали незалежний від будь-якої влади "вільний район" на Півдні України. Конфедерація анархістських організацій України "Набат" намагалася об'єднати анархістів, керувати махновським рухом. Зазначено, що з 1920 р. в УСРР почалися арешти анархістів, їхню діяльність у профспілках та заводських комітетах було заборонено. Упродовж 1923 - 1926 рр. помітним став спалах анархістських настроїв, але у 1929 р. чекістські структури ліквідували анархістські групи. У боротьбі проти імперії анархісти об'єктивно опинилися на одному боці з майбутніми творцями української державності, з 1919 р. анархісти стали частиною антибільшовицького опору. Зауважено, що всебічний аналіз політичної практики анархістського руху в рамках суспільно-політичних трансформацій в Україні надає змогу стверджувати, що анархісти намагалися підняти широкі верстви населення проти феодально-буржуазної імперії, білогвардійської та радянської диктатур, що анархізм посів чільне місце в політичному розмаїтті першої чверті XX ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-484 + Т3(4УКР)61-484 + Ф69(4УКР)2'15

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА432833 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського