РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000757343<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шульгун М. Е. 
Метажанр подорожі в контексті перехідного художнього мислення (кінець XX - поч. XXI ст.) : автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.01.06, 10.01.05 / М. Е. Шульгун; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2018. - 36 c. - укp.

На матеріалі творів українських, польських, французьких, німецьких, американських, російських письменників досліджено жанр сучасної подорожі як універсальної форми рефлексії літературою культурної кризи, моделювання нової картини світу, втілення перехідного художнього мислення, перегляду ідейних та естетичних орієнтирів, іміджів "свого" та "чужого", Іншого та реалізації культурного діалогу. Доведено, що метажанрова природа сучасної подорожі, сформована спільними способами моделювання картини світу, домінантними дискурсами, образом сучасника, структурно-семантичною єдністю творів, їх межовою природою, інтенціями до жанрового та міжродового синтезу. Окреслено специфіку, векторність динаміки подорожі в національних літературах та формування домінантних типів творів. Простежено суттєві зміни в системі метажанру, трансформацію певних типів, актуалізацію "архаїчних" зразків та їх модифікацію (новітні паломництва), перегляд традицій, створення нових форм на основі жанрового та міжродового синтезу, появу моделі "антиподорожі" як втілення іронічної авторефлексії літератури, спрямованої на оновлення метажанру та мистецтва слова загалом. Зроблено висновок, що в межах подорожі створюється код і художні моделі інтерпретації кризових зсувів культури, демонструється системність і зв'язки знаків цього коду. Запропоновано типологію сучасної подорожі й охарактеризовано її домінантні типи - культурологічна, філософська, релігійна, а також проаналізовано особливості їх синтезування, реалізації у певних художніх формах і зв'язок із субкультурними орієнтирами. На широкому матеріалі досліджено та виявлено вектори переосмислення традиційних національних образів, особливості рецепції та зворотної рецепції, новаторські особливості образів "свого", "чужого", Іншого. Виявлено домінантні моделі подорожей в українській, польській, французькій, американській російській сучасних літературах. Здійснено порівняння векторів художнього пошуку на рівні провідного дискурсу, картини світу, моделі персонажа, культурних і літературних орієнтирів, діалогічних інтенцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)6-334 + Ш401.444.616

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА432926 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського