РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000757721<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Туманов В. В. 
Патоморфологія та патогенез отруєння птахів діазиноном : автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.02 / В. В. Туманов; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С. З. Гжицького. - Львів, 2019. - 20 c. - укp.

Висвітлено вивчення патогенезу та питання патоморфологічної діагностики спонтанного отруєння птахів фосфорорганічним пестицидом діазиноном. Цей препарат досить часто використовують для несанкціонованого отруєння диких та свійських птахів. Встановлено, що в основі патогенезу отруєння діазиноном лежить виявлене виражене зниження активності ацетилхолінестерази, що призводить до порушення проведення нервових імпульсів, появи тремору та парезів крил, опістотонусу, а надалі паралічів. У термінальні періоди хвороби відзначено розвиток серцево-судинної та легеневої недостатності. У результаті проведеного дослідження екстракту печінки за допомогою високоефективної рідинної хроматографії виявлено концентрацію діазинону в печінці китайських перепелів - 19 мг/кг, в печінці сизих голубів - 17 мг/кг, а в печінці домашніх індиків - 15 мг/кг (чутливість реакції 0,01 мг/кг). Унаслідок проведення токсикологічного дослідження екстракту з відібраного вмісту вола птахів методом тонкошарової хроматографії на папері з проявленням йодвісмутовим реактивом отримано якісну позитивну реакцію щодо сполуки діазинон. Чутливість реакції 4 мкг/см2. За патологоанатомічного дослідження зареєстровано комплекс патологоанатомічних змін: значне та стійке трупне заклякання, ціаноз шкіри, дисциркуляторні розлади (гостру застійну гіперемію, стази, периваскулярні набряки та діапедезні крововиливи) у внутрішніх органах, що супроводжувались дистрофічними та некротичними змінами гепатоцитів, нефроцитів, кардіоміоцитів, нейронів головного мозку, з відсутністю перифокального запалення. У легенях реєстрували виражене розширення та переповнення кров'ю артеріальних і венозних судин різного калібру, а також збільшення кількості слизу в бронхах. У 23 % дослідних тварин розвивалась катаральна бронхопневмонія, інколи з геморагічним акцентом, а у 6 % випадків - геморагічна пневмонія. За дослідження головного мозку виявили гіперемію, стази, діапедезні крововиливи, периваскулярні набряки, важкі зміни нервових клітин. За електронно-мікроскопічного дослідження також виявили деструкцію синапсів у корі головного мозку, мозочку та довгастому мозку, що свідчить про порушення проведення нервових імпульсів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П857.6 + П872.751.6-961

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА438581 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського