РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000758883<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Можарівська І. А. 
Агроекологічна оцінка вирощування енергетичних культур в умовах радіоактивного забруднення Полісся України : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.16 / І. А. Можарівська; Житомирський національний агроекологічний університет. - Житомир, 2020. - 23 c. - укp.

Викладено результати досліджень вирощування енергетичних культур в умовах радіоактивного забруднення Полісся України для виготовлення біопалива на основі вивчення впливу удобрення на показники родючості ґрунту, якості врожаю, забруднення земель радіонуклідами та важкими металами, енергетичної й економічної ефективності. Вивчено щільність забруднення ґрунту на дослідних ділянках, яка варіювала від 854,3 до 1005,4 кБк / м2 по 137Cs, а по 90Sr - від 17,5 до 20,4 кБк / м2. Установлено, що питома активність 137Cs у рослинах була нижчою допустимих рівнів і варіювала від 132 до 410 Бк / кг. Концентрація 90Sr у фітомасі енергетичних рослин знаходилась у межах 78 - 193 Бк / кг, яка нормативними документами не регулюється. Доведено, що вміст важких металів у ґрунті та рослинах знаходились у межах гранично допустимих концентрацій і мали слабкий рівень забруднення цими елементами. Виявлено, що для виробництва біопалива доцільніше вирощувати не традиційні, а малопоширені енергетичні культури переважно багаторічні, які характеризуються більшою врожайністю, менш енерговитратні й можуть культивуватися на землях, непридатних для товарного виробництва. Встановлено, що приріст зеленої маси сіди багаторічної (Sida hermaphrodita Rusby), сильфія пронизанолистого (Silhium perfoliatum L.), сорго багаторічного (Sorghum almum Parodi), свербиги східної (Bunias orientalis L.) та міскантуса гігантеуса (Miscanthus giganteus G.) при внесенні добрив за період вегетації був вищим у порівнянні з варіантом без добрив на 35,0; 36,7; 28,6; 25,2; 33,4 % відповідно. Доведено, що найвищі показники енергопродуктивності мали сіда багаторічна (Sida hermaphrodita Rusby) та міскантус гігантеус (Miscanthus giganteus G.) - 4148 і 4144 ккал / кг відповідно. Найменшим виходом енергії характеризувалась свербига східна (Bunias orientalis L.) - 3516 ккал / кг. Біохімічний аналіз показав, що усі енергетичні культури мають достатній вміст поживних речовин, що дозволяє їх прирівнювати до традиційних кормових культур. Установлено, що найбільш цінною кормовою культурою є свербига східна (Bunias orientalis L.), яка містить 19,43 % сирого протеїну, що на 1,4 % нижче показника конюшини; 13,03 % - сирої клітковини , що значно нижче контролю (20,0 %) та 3,48 % - сирого жиру, що на рівні показника конюшини (3,10 %). Запропоновано імітаційну модель економічної ефективності вирощування енергетичних культур, яка має високий рівень достовірності та адекватності. Наголошено на тому, що дані дослідження мають практичне значення для відтворення родючості радіоактивно забруднених ґрунтів, а також одержання екологічно чистої кормової й енергетичної продукції.


Індекс рубрикатора НБУВ: П219-9 + П140.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА445190 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського