РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000758953<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Євтушенко Т. В. 
Відновлення родючості чорноземів типових Лісостепу України за застосування ґрунтозахисних технологій : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.03 / Т. В. Євтушенко; Національний університет біоресурсів і природокористування України. - Київ, 2019. - 22 c. - укp.

Викладено результати комплексного дослідження агрофізичних, фізико-хімічних, водно-фізичних та агрохімічних показників чорноземів типових Лісостепу України, рівня продуктивності й економічної ефективності сільськогосподарських культур у короткоротаційних сівозмінах за застосування ґрунтозахисних обробітків, глибокого розпушення й удобрення. Наведено теоретичне обґрунтування й експериментальне вирішення проблеми відновлення родючості ґрунтів. Одержані результати й узагальнення матеріалу дають можливість стверджувати, що за показниками щільності складення, пористості та запасів вологи, перехід на безполицевий обробіток і впровадження елементів мінімізації повинні розпочатися з усунення "орної підошви", а саме застосування різноглибинного безполицевого обробітку з періодичним глибоким розпушенням, із часом, на 14-й рік використання ґрунтозахисних технологій, можливе використання під пшеницю озиму мілкого безполицевого обробітку. Тривале застосування (14 років) безполицевих обробітків за органо-мінеральної системи удобрення із соломою та сидератами підвищувало у 0 - 30 см шарі чорнозему типового Правобережного Лісостепу вміст органічної речовини на 0,36 - 0,46 % порівняно з неудобреним варіантом. У шарі 0 - 30 см за безполицевих обробітків уміст гумусу був вищим, ніж за оранки на 0,06 - 0,08 %, а запаси гумусу - на 2,0 - 4,0 т / га. На 3-й рік упровадження різних систем обробітку чорнозему типового у Лівобережному Лісостепу істотні зміни відмічено лише у шарі 0 - 10 см, де за безполицевих обробітків із внесенням органо-мінерального удобрення вміст гумусу підвищився на 0,08 - 0,10 %. Система удобрення мала більший вплив на вміст елементів живлення у чорноземі типовому порівняно з обробітками ґрунту. Існує тісна залежність між показниками ґрунтової родючості (щільність ґрунту, запаси вологи, вміст гумусу та доступних форм елементів живлення) й урожайністю кукурудзи на зерно, а динаміка щільності ґрунту в чорноземі типовому впродовж вегетаційного періоду істотно не вплинула на урожайність пшениці озимої та ячменю ярого. Застосування мінеральних добрив на фоні соломи сприяло збільшенню продуктивності сівозміни на 47 - 53 %; соломи та сидератів на 73 - 78 % порівняно з варіантом без добрив. Найбільша продуктивність сівозміни у Правобережному Лісостепу забезпечувалася застосуванням соломи (1,2 т / га), сидератів, N12 і N78P68K68 за глибокого безполицевого обробітку (6,71 т / га), в умовах Лівобережного Лісостепу на варіанті солома (1,2 т / га), N12 і N95P75K75 за різноглибинного безполицевого обробітку із глибоким розпушенням до 50 см (7,37 т / га).


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.17-26 + П141.76

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА444296 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського