РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000759383<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Куклін О. В. 
Економічна примітивізація як інституціональний виклик євроінтеграційних процесів / О. В. Куклін, Р. Ф. Пустовійт, М. Ю. Криворучко // Проблеми економіки. - 2020. - № 4. - С. 5-11. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета роботи - дослідження проблеми економічної примітивізації (ЕП) у контексті євроінтеграції. ЕП розглядається як процес витіснення видів економічної діяльності з високою доданою вартістю та заміщення їх видами діяльності з низькою доданою вартістю. За результатами дослідження встановлено, що проблема ЕП знайшла широке висвітлення в працях опозиційного до неокласичного "мейнстріму" норвезького вченого Е. Райнерта. Так, учений критично переосмислює теорію порівняльних переваг як основу міжнародної спеціалізації країни, наводячи негативний досвід європейських країн, які в процесі євроінтеграції зіштовхнулися з проблемою занепаду традиційних галузей економіки (в першу чергу важкої промисловості). На основі опрацювання аналітичних звітів із дослідження конкурентоспроможності ЄС та його регіонів визначено, що неокласичний підхід до регіональної конкурентоспроможності потребує розширення, яке досягається поєднанням неокласичних факторів конкурентоспроможності (здатність фірм ефективно використовувати ресурси та підвищувати продуктивність виробництва) з такими факторами, як зростання рівня доходів населення та формування сприятливого середовища для мешканців і бізнесу. Акцентовано увагу на актуальності для України проблематики ЕП у світлі реалізації євроінтеграційного курсу: в межах теорії порівняльних переваг, яка використовується як основа розробки експортної стратегії нашої держави, наголос робиться на розвитку експортних галузей із низькою доданою вартістю - особливо чітко це простежується у сфері машинобудування. В межах дослідження наголошено на інституціональній природі економічної примітивізації, оскільки вона не є предметом неокласичного, традиційного економічного аналізу. Аргументовано необхідність врахування якісного (квалітативного) - а не лише кількісного - аспекту аналізу економічної діяльності: окрім теоретико-методичного підходу "мінімізація витрат - максимізація прибутку" необхідно використовувати підходи, запропоновані І. фон Тюненом, Ф. Лістом і Й. Шумпетером, засновані на диференціації галузей діяльності за рівнем економічної віддачі та силою синергетичного ефекту.


Індекс рубрикатора НБУВ: У50-55 + У50,1 + У580.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100602 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського