РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000759462<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Боженко М. І. 
Характеристики якості життя хворих на розсіяний склероз залежно від типу больового синдрому / М. І. Боженко // Міжнар. неврол. журн. - 2020. - 16, № 7. - С. 16-22. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Одним із синдромів, на який найчастіше скаржаться хворі на розсіяний склероз (РС), є больовий синдром, що у багатьох випадках залишається недооціненим як лікарями, так і хворими, проте значною мірою впливає на якість їх життя. Мета роботи - оцінити характеристики якості життя хворих на РС залежно від типу больового синдрому. Обстежено 104 хворих на РС, які мали скарги на біль протягом останнього місяця. У кожного пацієнта визначено тип больового синдрому, проведене опитування за допомогою стандартизованих опитувальників (Pain Detect, ВАШ, SF-36), після чого був проведений аналіз характеристик якості життя при різних типах болю. У хворих на РС з больовими синдромами низькі значення показників фізичного та психологічного компонента якості життя виявлені при всіх типах болю. Найпоширенішими типами больових синдромів були постійний біль у кінцівці/кінцівках, головний біль напруження, болючі тонічні спазми та біль при спастичності. Медіанні показники характеристики "біль" при всіх типах болю є нижчими за 50 %, що демонструє вплив болю на формування структури якості життя. Найнижчі значення психологічного компонента якості життя відзначались при больових синдромах, що характеризуються регулярним раптовим високоінтенсивним нападоподібним болем, а саме феномені Лермітта - 31,1 % [24,4; 45,9], мігрені - 31,7 % [29,5; 39,1] та болючих тонічних спазмах - 35,4 % [28,0; 40,2]. Найнижчі значення фізичного компонента якості життя відзначались при скелетно-м'язовому болі, індукованому постуральними аномаліями, - 25,4 % [24,8; 28,1]. Найнижчі значення серед характеристик якості життя мала характеристика "рольові обмеження через фізичні проблеми" - 9 з 11 типів болю мали серединне значення 0 %. Більшість показників шкал якості життя мали вищі значення у хворих з одним типом болю, ніж у хворих з 2 - 3 типами (p << 0,05). Так, серединне значення фізичного компонента здоров'я було вірогідно вищим на 18,8 % (p = 0,004) у хворих з одним типом болю, ніж у хворих з 2 - 3 типами. У психологічному компоненті різниця між групами становила 4 % (p = 0,05). Висновки: больові синдроми, їх тип, характеристики, поєднання впливають на формування структури якості життя хворих на РС. Якісна корекція больових синдромів з урахуванням їх типу та характеристик є додатковим інструментом для покращення якості життя пацієнта з РС. Найнижчі значення психологічного компонента якості життя відзначались при больових синдромах, що характеризуються регулярним раптовим високоінтенсивним нападоподібним болем. Найнижче значення фізичного компонента якості життя було при скелетно-м'язовому болі, індукованому постуральними аномаліями. Присутність у хворого на РС кількох типів болю більшою мірою впливає на фізичний компонент якості життя.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.016.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25223 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського