РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000760248<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Маковська І. Ф. 
Новітні підходи до аналізу епізоотичної ситуації зі сказу в Україні / І. Ф. Маковська // Біологія тварин. - 2020. - 22, № 1. - С. 31-35. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Оскільки географічна інформаційна система (ГІС) є інструментом для збору даних із багатьох джерел різними методами, який, крім стандартного картографування, надає можливість організовувати, зберігати, обробляти, аналізувати, моделювати, представляти просторові дані та створювати прогнози, то мета дослідження - проведення аналізу епізоотичної ситуації зі сказу в Україні з застосуванням новітніх геоінформаційних технологій. Для цього було зібрано дані з захворюваності на сказ; визначено географічні координати для кожного випадку; створено науково-інформаційну базу даних усіх випадків сказу та адаптовано її для роботи у програмному забезпеченні QGIS. ГІС застосовано для динамічних моделей, у яких просторовий розподіл випадків сказу для різних видів тварин змінювався у послідовних часових межах. Проведено картографічну візуалізацію поширення сказу на території всіх областей України. Визначення напрямків руху епізоотії показало зміщення еліпса стандартних відхилень у східному напрямку для домашніх тварин, але в західному - для диких. Найвищу щільність сказу серед диких тварин виявлено у Хмельницькій і Вінницькій обл., а найнижчу - у Полтавській обл. Серед домашніх тварин найбільшу щільність випадків сказу виявлено у північно-східній частині Вінницької обл. (на межі з Київською обл.) і північно-східній частині Черкаської та Кіровоградської обл., а найнижчу - у Закарпатській і південній частині Одеської обл. Аналіз ситуації вздовж кордонів України показав переважання сказу серед домашніх тварин уздовж кордонів із Росією, а диких - поруч із кордонами з Білоруссю, Молдовою та Угорщиною. Щодо сезонності поширення сказу для різних груп тварин, то захворюваність серед домашніх тварин найбільше спостерігали на початку року (у першому кварталі), а серед диких - наприкінці року (у четвертому кварталі). Таким чином, встановлення зон найвищого ураження сказом, періодів підйому та спаду епізоотії, визначення видового розповсюдження сказу на території кожної області надасть можливість ефективніше планувати та проводити протиепізоотичні заходи в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: П82 + П873.212

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського