РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000760303<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Моркун В. С. 
Аналіз процесу поширення ультразвукових хвиль в гірській породі для обгрунтування акустичного каротажу бурових свердловин / В. С. Моркун, Н. В. Моркун, В. В. Тронь, А. А. Гапоненко, І. А. Гапоненко, Д. І. Паранюк // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 50. - С. 99-106. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Мета дослідження - підвищення точності ультразвукового каротажу для визначення фізико-механічних і хіміко-мінералогічних характеристик гірської породи на основі значень: швидкості поширення поздовжніх і поперечних хвиль, коефіцієнту загасання ультразвуку на основній частоті та вищих гармоніках, а також співвідношення цих параметрів. Використано такі методи: аналіз вітчизняного і закордонного досвіду; методи математичної статистики і теорії імовірності для оброблення результатів експериментів; методи аналітичного конструювання і комп'ютерного моделювання; методи чисельного моделювання для синтезу і аналізу математичної моделі. Наукова новизна полягає у розробленні методу визначення фізико-механічних і хіміко-мінералогічних характеристик гірської породи на основі значень швидкості поширення поздовжніх і поперечних хвиль, коефіцієнту загасання ультразвуку на основній частоті та першій гармоніці, а також співвідношення цих параметрів. Практичне значення полягає у розробленні ультразвукового вимірювального каналу, що складається з генератора та приймача ультразвукового сигналу, підсилювачів у вхідному та вихідному каналах, осцилографа та комп'ютера. Для збудження і прийому ультразвукових коливань у стінці пробуреної свердловини запропоновано використовувати електромагнітний акустичний перетворювач. Сигнал, що генерується за допомогою цифрового осцилографу, посилюється з використанням підсилювача перед подачею до генератора. Приймач також підключений до цифрового осцилографу через спеціально розроблений підсилювач. Для визначення фізико-механічних та хіміко-мінералогічних характеристик гірських порід як оціночні параметри було використано такі параметри: швидкість поширення поздовжніх і поперечних ультразвукових хвиль на частоті 2,5 МГц, коефіцієнт загасання ультразвуку на частоті 100 кГц та 2,5 МГц на основній частоті та першій гармоніці, а також співвідношення цих параметрів. Запропонований спосіб ідентифікації основних різновидів гірських порід характеризується точністю 87 %. Для досягнення більш високої якості ідентифікації геолого-мінералогічної структури досліджуваного середовища доцільно застосувати додатково магнітометричні та ядернофізичні вимірювання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д443.428

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського