РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000761310<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Лозовська Ю. В. 
Вплив іонів металів на функціонування антиоксидантної системи та ферменти міжклітинного матриксу пухлин за умов їх різної чутливості до доксорубіцину / Ю. В. Лозовська, Н. Ю. Лук'янова, І. М. Андрусішина, І. М. Тодор, А. П. Бурлака, І. І. Ганусевич, В. Ф. Чехун // Фізіол. журн. - 2020. - 66, № 4. - С. 20-29. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Досліджено вміст есенційних макро- та мікроелементів: міді, цинку, магнію, заліза та кальцію у плазмі крові та пухлинній тканині тварин із чутливою та резистентною до доксорубіцину карциносаркомою (КС) Уокер-256 та їх асоціативний зв'язок із функціональним станом металовмісних ензимів антиоксидантної системи (АОС): металотеонеїн-1 (МТ-1), церулоплазмін, феритин, мієлопероксидаза, трансферин та активністю протеолітичних ферментів: матриксні металопротеїнази (ММП-2 і ММП-9). Показано, що у плазмі крові тварин із чутливою та резистентною до доксорубіцину КС у порівнянні з інтактними, збільшується вміст співвідношень Cu/Zn (2,8 разу) і Ca/Mg (1,4 разу). Встановлено, що відмінності між вмістом макро- та мікроелементів у плазмі крові тварин із чутливими та резистентними КС у порівнянні з інтактними, позначилися на функціонуванні показників прооксидантно-антиоксидантної системи: збільшенні МТ-1 (у 2,7 і 1,6 разу відповідно) та церулоплазміні (1,2 і 1,6 разу відповідно) та феритину (у 4,6 і 9,7 разу відповідно) на тлі зменшення мієлопероксидази (у 5 і 7,5 разу відповідно) та трансферину (1,3 і 1,9 разу відповідно). Виявлено, що у пухлинній тканині тварин із резистентною КС у порівнянні з чутливою, вміст цих показників також відрізнявся: зменшення МТ-1 (1,7 разу), збільшення феритину (у 65 разів), збільшення вмісту трансферину (у 2,5 разу). Показано, що зміна прооксидантно-антиоксидантного балансу у тварин-пухлиноносіїв супроводжувалася збільшенням протеолітичної активності ферментів-ремодуляторів міжклітинного матриксу: ММП-2 і ММП-9. Збільшення вмісту міді та заліза у плазмі крові та пухлинній тканині тварин із резистентною до доксорубіцину КС призводить до ініціації генерування вільнорадикальних сполук і більш вираженої активації ММП-2 і ММП-9. Отримані результати надають підстави вважати, що іонний дисбаланс здатен призводити до конформації біополімерів АОС і зміни їх функції. Подібні перетворення відбуваються при формуванні резистентного фенотипу пухлин, що може бути експериментально обгрунтованою підставою для застосування хелатуючих агентів із метою підвищення чутливості резистентних новоутворень до дії цитостатиків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р56-29 + Р56-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського