РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000761380<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шкапенко В. В. 
Обгрунтування порогових значень гідрохімічних показників якості вод р. Південний Буг згідно водної рамкової директиви ЄС / В. В. Шкапенко, Л. О. Бужук, О. О. Жолуденко, Ю. В. Литвиненко, Т. В. Фоміна, Н. М. Ващенко, О. Д. Желяк // Геохімія техногенезу. - 2020. - Вип. 3. - С. 100-111. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

За результатами моніторингових досліджень р. Південний Буг 2016 - 2019 рр. у літньо-осінній меженевий період вище та нижче Олександрівського водосховища для 19 гідрохімічних показників якості води вперше на деталізаційному рівні обгрунтовано порогові значення. Показано низьку інформативність середньоарифметичних значень показників і необхідність урахування розподілів величин для визначення порогових концентрацій. Методичний підхід полягає в детальному розгляді параметрів розподілів показників і визначенні порогових значень, які стануть основою уточнювального віднесення вод до класів забруднення згідно з рекомендаціями ЄС. Пріоритетними показниками є хімічне споживання кисню, вмісти фосфатів, нітратів, нітритів, хлоридів, сульфатів, калію, феруму, мангану та мінералізація. Уточнено референційні значення для таких показників, мг/дм<^>3: мінералізація - <<= 870, натрій <<= 140, калій <<= 12,0, ферум <<= 0,20, манган 0,05 - 0,08. Відповідно до загальної стратегії Водної рамкової директиви ЄС та Водного кодексу України встановлені нормативи повинні сприяти усуненню причин погіршення якості поверхневих вод. Дискусійним є питання щодо встановлення порогових значень і референційних інтервалів за хлоридами та фосфатами. Якщо за хлорид-іоном у межах норми знаходиться до половини спостережених вмістів, то за фосфатами у половині пунктів по всій дослідженій протяжності течії р. Південний Буг вмісти PO4 на 35 % перевищують норматив. Невідомо, чи досяжним є рекомендований норматив 0,52 мг/дм<^>3. Загалом спроможність Олександрівського водосховища до самоочищення на сьогодні не є задовільною. Отримані результати виявляють гідрохімічну специфіку різних частин досліджених водних тіл. Вони застосовні для подальших динамічних спостережень, моделювання та системного аналізу з класифікаційною та прогностичною метою. Встановлені референційні значення можуть бути використані для дослідження валідності тих чи інших класифікацій оцінки забруднення. Установам, що виконують моніторинг водних тіл різних типів, рекомендується використовувати для обгрунтування референційних і порогових значень гідрохімічних показників первинні дані вже напрацьованих результатів моніторингу та інтегрувати їх у сучасні бази даних.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72342 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського