РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000761395<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Розко А. М. 
Межа міцності на стиск компаундів, отриманих при цементуванні високосольових борвміщуючих РРВ геополімерними зв'язуючими / А. М. Розко, Ю. Г. Федоренко, Ю. О. Ольховик, Г. П. Павлишин // Геохімія техногенезу. - 2020. - Вип. 4. - С. 96-101. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розглянуто перспективність цементування борвміщувальних рідких радіоактивних відходів (РРВ) геополімерними зв'язуючими. Відомо, що геополімерні компаунди можуть бути створенні на основі відходів виробництва - мелених шлаків металургійних комбінатів, зол виносу ТЕС і т.п. До геополімерів можуть залучатися луги, які входять до складу РРВ. Міцність геополімерів із часом може збільшуватись у 1,5 - 2 рази, при синтезі геополімерів повітря не забруднюється CO2. Враховані властивості імітату РРВ, який за температури понад 60 <^>oC є концентрованим розчином солей. При охолодженні імітату спостерігаються явища переохолодження та спонтанної кристалізації метаборату натрію. Якщо до імітату додається дисперсний цеоліт фр. << 140 мкм у кількості 10 % від маси імітату, а також рідке скло та суміш шлаку з золою у співвідношенні 1:1, то переохолодження не спостерігається, а метоборат натрію кристалізується у вигляді дрібніших кристалів. Експериментально підтвержено, що кількості лугів, які присутні в імітаті РРВ для утворення міцних геополімерних компаундів не вистачає. Це пояснюється тим, що при перетворенні тетраборату натрію на метаборат із розчину частково вилучається вода та гідрооксид натрію. Для підвищення лужності імітату у цьому випадку необхідно додаткове внесення лугів у експерементально підібраній кількості. Для вивчення межі міцності на стиск було експериментально підібрано співвідношення між компонентами та створено базовий зразок, який мав склад: імітат РРВ, рідке скло, суміш золи зі шлаком, КОН, цеоліт. Відносно базового складу проведено варіювання маси компонентів у зразках. Маса збільшувалася (зменьшувалася), на 17 % за постійної маси імітату та цеоліту. Зразки компаундів виготовлялися за однакових умов за співвідношення між компонентами, яке не повторювалося. Після витримки та сушки було виміряно межу міцності на стиск, яка для всіх зразків мала середнє значення 9,6 +- 1,5 МПа, окремі зразки мали різну межу міцності, що залежала від складу компаундів. Розрахунки надали можливість отримати рівняння, з якого випливає, що в інтервалі варіювання рідке скло та луги зменшують межу міцності, у той час як суміш золи зі шлаком межу міцності на стиск збільшує. Це може бути враховано при подальших дослідах по залученню геополімерів для цементування РРВ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л362.092.209

Шифр НБУВ: Ж72342 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського