РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000761758<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шляхов О. 
Практики та структура дозвілля робітників України в контексті індустріальних трансформацій кінця XIX - початку ХХ ст. (за матеріалами Катеринославської губернії) / О. Шляхов, О. Донік // Укр. іст. журн. - 2020. - № 1. - С. 45-62. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Мета дослідження -визначити основні форми проведення дозвілля індустріальними робітниками Катеринославщини наприкінці XIX - на початку XX ст. Методологія грунтується на принципах історизму, об'єктивності, системності. Використано такі загальноісторичні методи: істерико-генетичний, ретроспективний, історико-типологічний. Дотримано цивілізаційний підхід та методологічні засади історії повсякденності. На основі широкого кола джерел охарактеризовано соціокультурну царину буденності робітництва регіону, дозвілля, відпочинок, святкові звичаї. Висновки: зазначено, що пореформена доба спричинила відчутні зміни в житті робітників Катеринославської губернії, вплинула на їх погляди та поведінкові реалії. Органічною складовою історії повсякдення пролетарів була культура розваг. У зв'язку з цим виокремлено основні форми проведення вільного часу металургами та гірниками краю. З'ясовано, що типовим тут було вживання горілчаних напоїв, азартні ігри, а також балачки в товариському колі. Проводити вільний час іншим чином (поза кабаками) в більшості робітників не було бажання, а часто й реальної можливості. Водночас спостерігалася тенденція до розмаїття відпочинку трудящих, рівень культурного розвитку яких, і перш за все металістів, поступово зростав. Наголошено, що серед письменних робітників Катеринославщини у вільний від праці час досить популярним ставало читання книжок та періодичної преси. Поступово збільшувалося й число трударів, які відвідували кіносеанси або публічні лекції. Визначено, що робітництво краю на початку XX ст. здебільшого не сприймало себе як складову тогочасного соціуму, а навпаки, перш за все як силу, котра йому активно протистояла.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ДНІ)57/60-75 + Ч710.3(4УКР-4ДНІ)5/6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського