РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000762141<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Калєніченко Л. І. 
Юридична відповідальність: поняття, ознаки / Л. І. Калєніченко // Держава та регіони. Сер. Право. - 2020. - 1 (т. 1). - С. 12-17. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Проведено аналіз юридичної відповідальності як правового явища, сформульовано визначення "юридична відповідальність як інститут об'єктивного права", "юридична відповідальність як елемент змісту правових відносин", "юридична відповідальність як форма державно-правового примусу". Зроблено висновок про те, що юридична відповідальність як явище об'єктивного права - це передбачені санкціями норм права, забезпечені можливістю застосування держаного примусу несприятливі наслідки особистого, майнового чи організаційного характеру, яких відповідний суб'єкт права зазнає за вчинене правопорушення (порушення суб'єктивних прав) і які процесуально закріплені у передбаченому законодавством порядку. Юридична відповідальність як явище об'єктивного права на загальнотеоретичному рівні характеризується такими ознаками: має абстрактну форму; є не персоніфікованою; формально виражається в санкціях відповідних норм галузей права; спирається на державний примус (тісно пов'язана з державою); спричиняє певні негативні наслідки (особистого, майнового, організаційного характеру) для особи, яка вчинила правопорушення; має процесуальну форму втілення (у законодавстві України є певний порядок, послідовність дій, передбачена для настання юридичної відповідальності); має визначені законодавством підстави настання. Доведено, що юридична відповідальність як елемент змісту правовідносин - це передбачені санкціями норм права вид і міра обов'язку суб'єкта права зазнати позбавлення особистого, майнового, організаційного характеру у правовідносинах, що виникають із факту правопорушення. Акцентовано увагу на тому, що юридична відповідальність як форма державно-правового примусу - це передбачені нормами права та здійснювані у процесуальній формі спеціально уповноваженими суб'єктами заходи негативного характеру, які застосовуються до суб'єкта правопорушення за умови наявності необхідних підстав. Наголошено на тому, що юридична відповідальність як форма держано-правового примусу має загальні та спеціальні ознаки. Доведено, що до числа спеціальних ознак юридичної відповідальності як форми державно-правового примусу належать такі: зв'язок із державним примусом; здійснюється на підставі та в межах закону; настає лише за умови наявності необхідних підстав; неможлива поза процесуальною формою (порядок залучення до юридичної відповідальності визначається нормами процесуального права і має певний процесуальний порядок); реалізується лише спеціально уповноваженими суб'єктами; виражається в обов'язку зазнати конкретного виду й міри позбавлення благ особистого, майнового, організаційного характеру.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/пр. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського