РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000763216<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Сумарук Т. П. 
Відображення хейлівських циклів сонячної активності у вікових варіаціях геомагнітного поля / Т. П. Сумарук, П. В. Сумарук // Геофиз. журн. - 2020. - 42, № 5. - С. 183-192. - Бібліогр.: 189 назв. - укp.

Досліджено вплив різкого зменшення сонячної активності у двадцятому циклі на вікові варіації геомагнітного поля Землі. Зменшення сонячної активності веде до зменшення кількості магнітних бур на Землі. У роки великої сонячної активності збільшуються негативні варіації від зовнішніх джерел поля - кільцевого магнітосферичного струму, а також збільшуються амплітуди змін авроральних і екваторіальної іоносферних електроструменів. Кільцевий струм зменшує горизонтальну складову магнітного поля Землі в низьких і середніх широтах і збільшує вертикальну складову у високих широтах. У авроральних широтах під час магнітної бурі збільшується інтенсивність авроральних електроструменів. Таким чином, в активніші роки середньорічні абсолютні значення горизонтальної складової магнітного поля будуть менше на обсерваторіях, розташованих у низьких і середніх широтах, а середньорічні абсолютні значення вертикальної складової магнітного поля будуть більше у високих широтах Землі. Оскільки вікові варіації визначають як різницю між середньочними значеннями поля, вплив зовнішніх джерел поля підвищується зі зростанням сонячної активності. На обсерваторіях північної півсфери Землі (Західна Європа і Північна Америка) зменшення сонячної активності веде до збільшення середньочних значень поля, до позитивних вікових варіацій. Ефект максимальний в регіоні магнітного полюса. Амплітуда ефекту знижується зі зменшенням широти обсерваторії. Знак ефекту змінюється (тобто від'ємні значення вікових варіацій для Північної півкулі) на довготах <$E60 symbol Р> E (обсерваторія "Казань") і <$E150~-~160 symbol Р> E (обсерваторія "Мис Уеллен", "Барров"), Амплітуди негативних вікових варіацій максимальні на магнітній обсерваторії "Іркутськ". Ефект не спостерігається на острівних обсерваторіях, а також на обсерваторіях у Південній Америці. Це, мабуть, результат накладення варіацій різних знаків від зовнішніх і внутрішніх джерел, таких як варіації від струмів у океанських течіях, і рівності за величиною амплітуди вікових варіацій від зовнішніх і внутрішніх джерел.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д214 + В652.48

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського