РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000765763<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ладанівська Н. І. 
Історичне формування статусу потерпілого від кримінального правопорушення (882 - 1649 рр.) / Н. І. Ладанівська // Держава та регіони. Сер. Право. - 2020. - 3 (т. 2). - С. 104-109. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Розглянуто формування законодавчого підходу до кримінально-правового захисту прав та свобод потерпілого від суспільно небезпечного діяння. Увагу приділено основним, для обраного часового проміжку, нормативно-правовим актам. Вказано, що часи, коли більшість справ, у тому числі і юридичних, знаходились у віданні церкви дещо гальмували процес розвитку законодавства, в особливості - кримінального. Це можна пояснити тим, що релігія протягом усіх століть конкурувала з правом, у тому сенсі, що церква прагнула виправити правопорушника і його гріхи, зумовлені протиправним діянням, у першу чергу, з метою приведення його до Бога. Суспільство та людина у її біологічному розумінні знаходились на другому плані. Звернуто увагу на те, що перші згадки про потерпілих та їх вікові особливості можна знайти в джерелах права Київської Русі, зокрема у давньоруських князівських уставах. Наприклад, в Уставі князя Ярослава Мудрого було вперше закріплено захист права дитини на життя (дітовбивство). Акцентовано, що найважливішою пам'яткою феодального права, яка мала величезний вплив на становлення пізніших джерел права, є Руська Правда. У Руській Правді головний акцент було зроблено на відшкодування шкоди потерпілому, вимагаючи при цьому відшкодування навіть моральної шкоди. Це перший нормативно-правовий акт, котрий сконцентрував увагу на необхідності відшкодування моральної шкоди, що свідчить про те, що законодавець почав більш уважно відноситись до особи, яка потерпіла від кримінального правопорушення. Зроблено висновок, що у досліджуваний період вчення про потерпілого від кримінального правопорушення тільки починає розвиватись, що зумовлено прагненням законодавця зрівняти права особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та особи, яка від нього постраждала. З 882 по 1649 рр. законодавцем було зроблено достатньо кроків, які надали змогу якісно покращити кримінальне законодавство, у тому числі, що стосується захисту прав і свобод потерпілого.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)4-628

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/пр. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського