РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766164<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бебешко В. Г. 
Ендокринна регуляція еритроцитарної ланки гемопоезу в дітей, які живуть на радіоактивно забруднених територіях після аварії на ЧАЕС = Endocrine regulation of erythroid lineage of hematopoiesis in children living under a low-dose radiation exposure after the Chornobyl NPP accident / В. Г. Бебешко, К. М. Бруслова, О. Я. Боярська, Л. О. Ляшенко, Н. М. Цвєткова, Л. О. Гончар, Т. О. Черниш, І. В. Трихліб, В. Д. Письменний, Ж. С. Ярошенко, В. В. Василенко // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 25. - С. 374-389. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Мета роботи - вивчення зв'язку між рівнями тиреотропного гормону гіпофізу, вільного тироксину, кортизолу в сироватці крові та кортизолу в сечі і показниками еритроцитарної ланки гемопоезу у дітей препубертатного, пубертатного та післяпубертатного віку, які мешкають на радіоактивно забруднених територіях після аварії на ЧАЕС, для оцінки функціонального стану щитоподібної залози. Обстежено 203 дитини віком від 3 до 18 років, які мешкають в найбільш забруднених радіонуклідами регіонах Київської, Житомирської та Чернігівської обл. України після аварії на Чорнобильській АЕС. У дітей враховували скарги на осалгії, артралгії, швидку втому, переломи кісток в анамнезі, кісткові стигми дизембріогенезу, ступінь гіпермобільного синдрому, вид соматичної патології. Вивчали показники периферичної крові, біохімічні параметри сироватки крові: рівень загального білка, лужної фосфатази, холестерину, креатиніну. Визначали рівень вільного тироксину, тиреотропного гормону гіпофізу (ТТГ), кортизолу в сироватці крові та кортизолу в добовій сечі і дози опромінення дітей. Дози опромінення дітей коливались від (<$E0,35~symbol С~0,09>) мЗв до (<$E0,54~symbol С~0,12>) мЗв. Не було різниці між показниками еритроцитарної ланки гемопозу залежно від доз опромінення. За рівнів ТТГ в сироватці крові до 1,0 мкМЕ/мл у дітей не встановлено кореляційного зв'язку з вмістом кортизолу; у разі рівнів ТТГ 1,0 - 3,0 мкМЕ/мл коефіцієнт кореляції дорівнював r = 0,31; за рівнів ТТ,Г вищих за 3,0 мкМЕ/мл зв'язок становив r = 0,61, що може свідчити про компенсаторну роль кори надниркових залоз у дітей групи ризику розвитку з тиреоїдної патології. У дітей з II ступенем гіпермобільності суглобів спостерігається більша частота аномалій зубощелепної системи (<$Echi sup 2 ~=~6,9>), деформацій нижніх кінцівок (<$Echi sup 2 ~=~6,9>) та карієсу зубів (<$Echi sup 2 ~=~4,3>), (p << 0,05). Встановлено прямий кореляційний зв'язок між рівнем ТТГ в сироватці крові (вищий за 3,0 мкМЕ/мл) і недорозвинутою щелепою у дітей (r = 0,62), що свідчить про вплив тиреоїдної патології на розвиток зубощелепного апарату. Рівень ТТГ, який знаходився на верхній межі референтних значень, може сприяти зменшенню числа еритроцитів в крові, підвищенню середнього об'єму та вмісту гемоглобіну в еритроциті, що пов'язано з початковими проявами порушення функціонального стану тиреоїдної системи. Висновки: наявність змін в ендокринній регуляції гемопоезу впливає на стан сполучної тканини, стромального мікрооточення кісткового мозку дітей і, відповідно, еритроцитарну ланку кровотворення, що може відігравати роль у розвитку та перебігу онкогематологічної патології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361 + Р733.569.41-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського