РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766213<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Іванова О. В. 
Адаптоване до Північно-Західного Причорномор'я мезомасштабне чисельне моделювання граничного шару атмосфери. Ч. 2. Скінченнорізницеве розв'язання та адаптація до реальних фізико-географічних умов місцевості / О. В. Іванова // Укр. гідрометеорол. журн. - 2020. - № 26. - С. 5-23. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Наведено опис скінченнорізницевого розв'язання системи диференціальних рівнянь гідротермодинаміки граничного шару атмосфери, адаптованої до Північно-Західного Причорномор'я. Надано описання послідовності проведених розрахунків, схематично зображеної на блок-схемі. Адаптація використаної математичної моделі проводилась у п'ятьох аспектах: геоморфологія узбережжя (форма берегової лінії), геоморфологія суходолу (реальний рельєф території), теплофізичні характеристики грунту (щільність, питома вага, пористість, коефіцієнт температуропровідності), шорсткість (параметр шорсткості) та оптичні характеристики (альбедо) підстильної поверхні. Форма берегової лінії описувалася через врахування частки води у поточній комірці просторової сітки. Якщо така частка складала величину, більшу 50 %, то вважалось, що в цій комірці присутня суша, та навпаки. Матриця рельєфу формувалася зняттям значень висот у кожній точці розрахункової області з офіційних електронних карт висот. Теплофізичні характеристики грунту задавалися залежно від типу грунту, який спостерігався у поточній розрахунковій точці. Для врахування шорсткості підстильної поверхні використовувався метод подвійного врахування елементів шорсткості у вегетаційний та невегетаційний періоди року. Останній полягає в тому, що залежно від сільськогосподарського районування та його предметного наповнення визначалось деяке фонове середньозважене значення висоти ансамблю елементів шорсткості, яке потім через коефіцієнт пропорційності перетворювалось в параметр шорсткості. При цьому коефіцієнт пропорційності прив'язаний до виду реального елемента шорсткості у конкретній точці. Таким чином, було одержано комплексну оцінку шорсткості розглядуваної території. Альбедо підстильної поверхні приймалось різним у три періоди року: вегетаційний період року (квітень - вересень), після вегетаційний - до зими та перший місяць весни (жовтень - листопад, березень) і зимовий період року (грудень - лютий). При цьому враховується також характер зовнішнього покриття підстильної поверхні на предмет оптичних властивостей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д231

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25662 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського