РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766338<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Grechko D. S. 
About the dating of the Scythian type arrowheads of the Late Hallstatt Period from Central Europe = Про датування наконечників скіфського типу пізньогальштатського періоду з Центральної Європи / D. S. Grechko // Археологія. - 2020. - № 4. - С. 12-27. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.

Сліди "скіфських набігів" в Центральній Європі загальновідомі. Ці події не знайшли свого відображення у письмових джерелах, тому на даний момент існують серйозні розбіжності у трактуванні і датуванні матеріалів східного походження з Центральної Європи. Наконечники стріл з шарів руйнувань городищ Центральної Європи (Смоленіце-Мольпір, Віцина та ін.), безумовно, займають більш пізню хронологічну позицію стосовно комплексу впускного поховання Реп'яхуватої Могили. Набори повною мірою відповідають перехідному періоду (друга - початок третьої чвертей VI ст. до н. е.). Датування цих наборів стріл з Центральної Європи другою половиною VII - початком VI ст. до н. е. не може бути прийнятим. Наконечники стріл з шарів руйнувань не використовувалися в регіоні до вторгнення кочівників (На C2 - D1). Вони є чужорідним елементом в центрально-європейському регіоні і можуть слугувати надійним хронологічним маркером. Подібному датуванню не суперечать й інші хронологічні індикатори. Аналіз фібул городища Смоленіце-Мольпір показав, що його руйнування могло статися не на початку фази На D1, як вважалося раніше, а в самому її кінці. Руйнування городища Віцина відбулося після 571 р. до н. е., не пізніше 560 р. до н. е. На сьогодні є підстави припускати широке поширення арбалетовідних фібул (Fusszierfibeln) на території лужицької та поморської культур вже з другої чверті - середини VI ст. до н. е. (кінець періоду Ha D1 - початок Ha D2), а не періоду Ha D3. Це датування, а також ідентичність наконечників стріл знахідкам зі Смоленіце-Мольпір, надають змогу не тільки не виділяти руйнування Віцини в другу хвилю "скіфських" набігів кінця VI ст. до н. е., а й поставити під сумнів столітній розрив між двома вторгненнями номадів до Центральної Європи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)273.112 + Т4(44)270.1-411 + Т491.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського