РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766349<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Корохіна А. В. 
Сировинно-технологічний аналіз формувальних мас двох кахлів із Батурина (дод.) / А. В. Корохіна, В. М. Бельський // Археологія. - 2020. - № 4. - С. 123-127. - Бібліогр.: 127 назв. - укp.

Для аналізу було надано фрагменти двох кахлів з Батурина (початок XVIII ст.) з розкопок Батуринської міжнародної археологічної експедиції 2015 р. Фрагменти не мають польових шифрів, походять з ями 1 розкопу 1 на території парку "Кочубеївський". Їм надано лабораторні шифри: Bat-001, Bat-002. Методи та обладнання, застосовані під час проведення роботи: первинна візуальна характеризація, діагностика структурно-текстурних особливостей матриці й первинна діагностика непластичних включень за допомогою цифрового мікроскопа (Druc 2018), петрографічний аналіз прозорих шліфів (30 <$Emu>m) в поляризованому світлі (Quinn 2013). Обладнання: поляризаційний мікроскоп МІН-8, цифрова камера LT-Cam Basic 2 MP. Програмне забезпечення під час проведення текстурного аналізу: SmartGrain (http:// www.kazusa.or.jp/phenotyping/smartgrain/index. html). Петрографічний аналіз (оптична мікроскопія) надає змогу проводити діагностику композиції формувальних мас: визначати склад і характеристики непластичних включень, текстуру і ступінь оскловування матриці. Проведено аналіз на електронному мікроскопі JEOL- 733 за методом енергодисперсійної рентгенівської спектроскопії (мікрозондовий аналіз). Параметри роботи приладу: прискорювальна напруга 20,00 kV, сила струму 20 нА, локальність зонду 2 - 3 мкм. Цей метод, що також є одним із базових для кола завдань, що розглянуто, надав змогу встановити елементний склад матриці та визначити деякі акцесорні мінерали. Зазначено, що разом зі зразками, що розглянуто, тестові вимірювання було проведено ще для дев'яти зразків кераміки з різних пам'яток і регіонів, "на фоні" яких чітко проявляться близькість хімічного складу матриці батуринських зразків. Результати визначень елементного складу для матриці наведено в табл. 3. З акцесорних мінералів для обох зразків визначено циркон і рутил. Таким чином, за результатами порівняння виробів між собою і з іншокультурним матеріалом, встановлено, що кахлі виготовлені з глини, приналежної до одного і того ж родовища. Незначні відмінності можуть бути наслідком зміни хімічного складу глини по латералі або на глибину.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР1-4ЧЕР)4-415 + Т491.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського