РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766366<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Скробач Н. В. 
Особливості професійного становлення студентської молоді / Н. В. Скробач, О. А. Шаповал, В. Ю. Вишиванюк, В. О. Петрина // Архів клініч. медицини. - 2020. - № 2. - С. 32-34. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Професійна адаптація - це процес залучення підростаючого покоління до професійної діяльності, зумовлений правильністю вибору професії, рівнем професійної діяльності, а також характером професійної підготовки. Професійну адаптацію розглянуто як особливий вид соціального процесу, спрямований на те, щоб залучити до трудового життя суспільства групу людей, яка була штучно від цього життя відірвана на період навчання. На формування професійної орієнтації впливає низка об'єктивних та суб'єктивних факторів. До об'єктивних факторів належать, перш за все, конкретні соціально-економічні умови, які будуть визначати місце особистості в системі виробничих відносин, а також характер праці, її стимулювання, умови праці, відносини в трудовому колективі. У сучасних умовах на ці фактори значною мірою впливають: економічна криза, безробіття, відсутність соціальної захищеності і водночас розширення міжнародних контактів, поява нових форм господарювання, впровадження інформаційних технологій і т. д. До суб'єктивних факторів запропоновано віднести якості самої особистості, інтерес людини до змісту тієї чи іншої діяльності, почуття задоволення цією діяльністю, цілі та мотиви, які стимулюють до цієї діяльності. У період передадаптації відбувається практичне ознайомлення особистостіз новими обов'язками й вимогами зі сторони колективу та адміністрації, а також оцінки рівня підготовки особистості та її здатності виконувати професійні обов'язки. Тривалість цього періоду можлива від кількох місяців до року. На наступному періоді інадаптації особа виконує соціальну роль працівника, сприймає цілі та завдання організації та переходить до стабільної роботи. У період постадаптації активність працівника спрямовується на творче застосування нагромадженого досвіду й знань у випадку позитивної адаптації. Отже, об'єктивним критерієм професійної адаптації можуть бути успіхи у професійній діяльності, суб'єктивним - задоволення особи професійною діяльністю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24388 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського