РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766376<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бабінець Л. С. 
Ефективність східницьких мінеральних вод щодо покращення якості життя пацієнтів із хронічним панкреатитом у поєднанні з цукровим діабетом 2-го типу / Л. С. Бабінець, Г. М. Сасик // Сімейна медицина. - 2020. - № 4. - С. 35-39. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Хронічний панкреатит (ХП) і цукровий діабет (ЦД) стають причиною значних економічних втрат для пацієнтів та їх сімей, а також для систем охорони здоров'я і національних економік. Якість життя (ЯЖ) пацієнтів з поєднаним перебігом ХП і ЦД є надзвичайно актуальною проблемою медичної науки і практики. Мета дослідження - дослідити ефективність комплексної реабілітації хворих на ХП у поєднанні з ЦД із включенням до неї адеметіоніну і курсу лікування питними мінеральними водами Східницького родовища та вплив на параметри якості життя за опитувальниками SF-36 та GSRS. Було обстежено 60 амбулаторних пацієнтів із ХП і супутнім ЦД у фазі ремісії, яких було розподілено на дві групи за програмами лікування. До 1-ї групи увійшли пацієнти, які одержували протокольне лікування (панкреатин, інгібітор протонної помпи, спазмолітик та/або прокінетик, метформін по 1000 мг двічі на день, адеметіонін (400 мг) по одній таблетці двічі на добу протягом 1 міс. Пацієнти 2-ї групи крім лікувальної програми 1-ї групи одержували курс питних мінеральних вод (ПМВ) за запропонованою схемою. ЯЖ визначали за загальним міжнародним опитувальником MOS SF-36 і спеціальним опитувальником GSRS (Gastrointestinal Symptom Rating Scale) у динаміці лікування. Зниження інтенсивності абдомінального болю у 1-й групі фіксували в 1,6 разу, у 2-й групі - у 2,2 разу. Частота диспепсичного синдрому вірогідно (p << 0,001) знизилась в обох групах: на 46,66 % - у 1-й групі і на 70,00 % у 2-й групі; зменшення інтенсивності диспепсії в 1,7 разу було констатовано у пацієнтів 1-ї групи, у 2-й групі диспепсичні розлади турбували пацієнтів у 2 рази менше. Отже, комплекс реабілітації із включенням курсу ПМВ був більш дієвим. Загалом через 1 міс від початку медичної реабілітації за шкалою ЯЖ гастроентерологічного хворого GSRS сумарна інтенсивність впливу гастроентерологічних симптомів і синдромів ЯЖ пацієнтів із ХП у коморбідності з ЦД 2-го типу знизилась в 1,7 разу і 2,1 разу у 1-й і 2-й групах відповідно, що довело достовірно (p << 0,001) більш високу ефективність програми реабілітації з включенням курсу ПМВ за запропонованою методикою. Заключення: застосування пероральної форми адеметіоніну терміном 1 міс і 2-тижневого курсу питних мінеральних вод Східницького родовища за запропонованою схемою достовірно підвищило дієвість місячної протокольної програми реабілітації за динамікою фізичних і психічних параметрів якості життя опитувальника SF-36: показника рольового фізичного функціонування - на 23,6 і 16,8 % відповідно; інтенсивності больового синдрому - на 44,8 і 33,4 %; показника загального здоров'я - на 36,7 і 36,7 %; життєвої активності - на 33,4 і 18,9 % (p << 0,001), що надає змогу рекомендувати цю програму до впровадження у клінічну практику.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.601.1-5 + Р415.160.23-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22874 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського