РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766406<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Саввова О. В. 
Особливості формування наноструктури в літійалюмосилікатних склокристалічних матеріалах на початкових етапах зародкоутворення / О. В. Саввова, О. І. Фесенко, Г. К. Воронов, С. О. Рябінін // Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології : зб. наук. пр.. - 2020. - 18, вип. 4. - С. 889-902. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Проаналізовано перспективність створення наноструктурованих склокристалічних матеріалів з позицій самоорганізації дисипативних структур. Встановлено доцільність розробки літійалюмосилікатної склокераміки у разі одержання високоефективних елементів захисних конструкцій. Визначено важливість регулювання наноструктури матеріалу на етапі зародкоутворення за створення високоміцних склокристалічних матеріалів. Обрано критерії для розробки скломатриці, обгрунтовано вибір складу та каталізаторів кристалізації за одержання склокристалічних матеріалів для захисту спеціальної техніки. Синтезовано модельні стекла, матеріали на їх основі й обрано оптимальні склади для одержання склокристалічних матеріалів з визначеним рівнем світлопроникності та характером кристалізації за скляною і керамічною технологіями. Встановлено особливості фазоутворення дослідних стекол після варки та у процесі термічного оброблення, які полягають в утворенні флуктуацій і зародків кристалів метасилікату літію з наступним формуванням за термічного оброблення тонкодисперсної об'ємнозакристалізованої структури матеріалів. Досліджено особливості формування наноструктури обраних літійалюмосилікатних стекол на початкових етапах зародкоутворення. Встановлено механізм структуроутворення літійалюмосилікатних стекол за термічного оброблення, який полягає у перебігу наступних послідовних процесів: формуванні сиботаксичних груп у склорозтопі з наступним утворенням нанорозмірних зародків кристалізації за рахунок фазового розділення; перебігу самоорганізації структури з утворенням кристалів дисилікату літію розміром у 0,4 мкм у кількості 50 об.% та <$Ebeta>-cподумену розміром << 1 мкм у кількості 85 об.%, що є запорукою їх нисокої міцності та світлопроникності. Для розроблених на основі літійалюмосилікатних стекол склокристалічних матеріалів формування дисипативної ситалізованої структури за механізмом фазового розділення в умовах низькотемпературного термічного оброблення уможливлює забезпечити їх високі експлуатаційні властивості (H = 8,9 - 9,0 ГПа, HV = 8,74 - 8,9 ГПа, K1C = 3,1 - 3,4 МПа-м<^>1/2). Це уможливлює вважати їх перспективними під час створення конструкцій для захисту спеціальної техніки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л434.8-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72631 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського