РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766663<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Скрябін О. М. 
Окремі аспекти питання функціонування інституту понятих у кримінальному провадженні / О. М. Скрябін // Держава та регіони. Сер. Право. - 2020. - № 4. - С. 85-89. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проведено аналіз окремих аспектів законодавчого функціонування інституту "понятого" у кримінальних процесах України. Проналізовано інститут понятих у кримінальному провадженні, він має свій історичний розвиток. Вченими визначаються різні моменти появи понятих у справах кримінального провадження. Із часів зародження інституту понятих звертається увага на можливість залучення "достойних людей" для проведення дій процесуального характеру. Використання понятих у кримінальному процесуальному українському законодавстві закріпилося досить міцно. Із прийняттям Кримінального процесуального кодексу України необхідність участі понятих у кримінальному провадженні різко збільшилася. Аналіз історико-соціальних змін у суспільстві надає змогу встановити, що відбувся перегляд ролі понятих у кримінальному провадженні, завдання цих змін зводилося до засвідчення правильності та об'єктивності фіксації результатів процесуальних дій у документах і протоколах. Отже, інститут понятих є давнішньою формою громадського контролю та відображає довіру чи недовіру суспільства до органів, що працюють у розгляді справ кримінального судочинства. Із метою забезпечення ефективності використання інституту понятих для участі у слідчих діях як понятих слід залучати осіб, що не мають особистого правового та іншого інтересу у кримінальній справі; дієздатну особу, що володіє постійним місцем мешкання, яка за станом свого здоров'я може засвідчити факт провадження, а також хід, зміст і результати проведення слідчої дії. Стверджується, що демократичні країни, в яких сформовано правову державу, а суспільство має високий рівень правосвідомості та правової культури, характеризуються довірою до правоохоронних органів, що робить недоцільним існування інституту понятих у кримінальному процесі. Для України, яка проголосила курс на європейську інтеграцію, такий позитивний досвід має стати орієнтиром для реформування кримінального судочинства відповідно до міжнародних стандартів. Але відмовлятися від інституту понятих у реаліях сьогодення ще не час. Запропоновано чітко визначити процесуальний статус понятих у кримінальному провадженні, що має на меті запобігання будь-яким неправомірним випадкам залучення понятих. На практиці зустрічаються випадки, що слідчі допитують понятого як свідка в тій самій справі, де він був понятим, про обставини злочину, який розслідувався, що є не коректним щодо процесу доказування. Сьогодні доведено, що участь понятих у кримінальному провадженні України є однією з гарантій забезпечення прав і свобод учасників процесу, додатковою процесуальною гарантією законності і обгрунтованості досудового розслідування й фальсифікації доказів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/пр. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського