РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766671<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Патлачук В. Н. 
Вплив Конституції Польщі 1791 р. на суспільно-політичну ситуацію у Європі та розвиток конституціоналізму / В. Н. Патлачук // Держава та регіони. Сер. Право. - 2020. - № 4. - С. 129-136. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Проблема конституціоналізму є основною в юридичній науці, а також у практиці використання конституційно-правових норм. Інтерес до польської Конституції 3 травня 1791 р. є невипадковим, з причини того, що поява цього документу стала результатом розвитку польської юридичної науки, яка увібрала в себе значну кількість досягнень європейського конституціоналізму. Текст Конституції 1791 р. дуже скоро став відомим в багатьох європейських столицях, чому сприяли іноземні посли, акредитовані у Варшаві, які інтенсивно інформували свої столиці про революційні події 1791 р. та про першу польську Конституцію. Важливу роль у розповсюдженні цього документу відіграли різні закордонні видання, які іноземними мовами викладали текст Конституції Польщі 1791 р. Прийняття Конституції 1791 р. вплинуло: на суспільно-політичну ситуацію у Європі; на зовнішню політику Росії, Австрії та Пруссії; на процес розвитку конституціоналізму. Після прийняття Конституції 1791 р. по території Європи прокотилася хвиля народних виступів на її підтримку. Освічені люди того часу розуміли, що прийняття основного закону перетворювала Річ Посполиту в конституційну монархію та забезпечувало правові засади проведення низки реформ. В тогочасному світі в багатьох країнах, таких як Франція, США, Німеччина, в охоплених національними рухами угорських та чеських територіях Австрійської імперії люди бачили в Конституції 1791 р. документ, який вказував на шляхи проведення демократичних реформ. Прийняття Конституції 1791 р. викликало незадоволення Катерини II та тодішнього російського керівництва. З метою знищення польської держави, Катерина II у травні 1791 р. надала вказівку своїм можновладцям знайти шляхи створення конфедерації з метою захоплення влади у Польщі. Вступ царських військ разом з конфедератами до Варшави знаменував скасування конституції 3 травня й водночас зумовив другий поділ Речі Посполитої. Положення Конституції суттєво вплинули на подальший розвиток конституційної науки по почині того, що до її змісту увійшли положення, які мали значення юридичних принципів. Ідеї свободи, рівності, демократії, народного суверенітету та розподілу влади, які знайшли свою реалізацію в Конституції 1971 р., були присутні в програмних документах більшості різних польських таємних організацій, політичних рухів і партій протягом всього XIX та поч. XX ст. У часи відновлення незалежності Польщі в 1918 р. ідеї польського конституціоналізму у вигляді Конституції 1791 р. стають основною ідеологічною засадою її нової політико-правової системи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4ПОЛ)4-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/пр. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського