РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766685<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Фис М. М. 
Вплив принципу мінімуму потенціальної енергії на розподіл густини і гравітаційної енергії Землі для моделі PREM / М. М. Фис, А. Л. Церклевич // Геофиз. журн. - 2021. - 43, № 1. - С. 194-210. - Бібліогр.: 206 назв. - укp.

Реалізація принципу мінімуму потенціальної енергії для моделей розподілу густини Землі є ключовою в дослідженнях з виявлення неоднорідного розподілу мас. Досягнення мінімуму гравітаційної енергії Землі еквівалентне наближенню внутрішньої будови до гідростатичного стану, а виконання цієї умови відбувається через варіацію густини. Тому з метою коректної геофізичної інтерпретації гравіметричних даних виникає необхідність узгодження моделі PREM (Preliminary Reference Earth Model) з гармонічними коефіцієнтами геопотенціалу та умовою мінімуму функціонала, що визначає гравітаційну енергію, і лише на цій основі доцільне оцінювання варіації густини в тектоносфері. Запропоновано алгоритм зображення кусково-неперервної функції розподілу густини у сферичній моделі PREM багаточленами Лежандра для обчислення розподілу густини, потенціалу та енергії в еліпсоїдальній планеті із використанням додаткової умови - мінімуму гравітаційної енергії. Застосування такого алгоритму надало змогу трансформувати сферично-симетричну модель PREM до гідростатично врівноваженого стану. Оцінювання перерозподілу густини та виявлення зон їх найбільшої зміни надають механізм для пояснення динамічних процесів усередині Землі. В результаті набуття гідростатичного стану сферичною моделлю PREM одержано оцінювальні значення енергії в еліпсоїдальних прошарках Землі. Надлишок потенціальної енергії зосереджений у внутрішньому і зовнішньому ядрі Землі і становить майже 19 %. Від'ємний баланс (надлишок) енергії відстежується також у корі планети. Загальне значення енергії Е для референсної моделі PREM, яку розбито на еліпсоїдальні прошарки, становить <$E2,3364~cdot~10 sup 24> ГДж, а в модифікованій моделі PREM після корегування її за гідростатичну складову - <$E2,2828~cdot~10 sup 24> ГДж.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д212

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського