РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000767012<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Liakh V. V. 
Philosophical analysis of a person's self-reflection in the context of internal dialogue (based on "the dispute of a man with his Ba") = Філософський аналіз саморефлексії людини в контексті її внутрішнього діалогу (на прикладі "розмови розчарованого зі своїм Ба") / V. V. Liakh, M. V. Lukashenko // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 17. - С. 18-27. - Бібліогр.: 15 назв. - англ.

Дослідження спрямовано на осмислення саморефлексії крізь аналіз особливостей внутрішнього діалогу в давніх текстах (XXII - XXI ст. до н. е.) з метою вияву ознак міфологічного та філософського мислення людини. Теоретичним базисом роботи є розгляд саморефлексії людини в контексті її внутрішнього діалогу, крізь який проявляється власне людське буття, її суб'єктивно-творче осмислення світу. В цьому ментальному просторі відбувається творення нових смислів і поділення ними з іншими людьми, зокрема, в кризові періоди особистісного та соціального життя. Відтак давньоєгипетське бачення природи людини, її свідомостей і діалогічності Я розглядається крізь призму сучасних філософських концепцій і як підгрунтя виникнення власне філософського світогляду. Аналіз із позиції філософської антропології тексту "Розмова розчарованого зі своїм Ба" засвідчив можливість розглянути його не лише в контексті внутрішнього діалогу, а і як підтверджений внутрішній діалог, що проявляється у зовнішньому мовленні. Зіставляючи міфічне мислення людини в її єдності з іншими та філософське мислення діалогічного Я, зроблено висновок, що слід розрізняти внутрішні діалоги з самим собою та інтроектами інших людей, які можуть бути або Двійником, або Співрозмовником. Виявлено, що внутрішні діалоги вже в давні часи виконували важливу роль як у структуруванні соціального хаосу, так і в подоланні особистісних кризових станів (від екзистенційних до клінічних станів зміненої свідомості). Саме з такої саморефлексії виростає філософія як певний дискурс і новий тип мислення. Проведений аналіз тексту "Розмови розчарованого зі своїм Ба" свідчить про появу філософського дискурсу в XXII - XXI ст. до н. е., на підставі чого можна зробити висновок про більш ранній, у порівнянні з визначеним К. Ясперсом, перехід людства від когнітивної революції до нової фази розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського