РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000767021<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Halapsis A. V. 
Man and logos: Heraclitus' secret = Людина і логос: таємниця Геракліта / A. V. Halapsis // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 17. - С. 119-130. - Бібліогр.: 25 назв. - англ.

Зазначено, що головною темою філософських досліджень Геракліта були не природа, не діалектика і не політична філософія; він займався розробкою філософської антропології, а всі інші питання, що він підіймав, були тією чи іншою мірою підпорядковані їй. Саме антропологія є найбільш "темною" частиною вчення цього філософа, тому мета роботи - виявлення прихованого антропологічного меседжу Геракліта. У разі успіху стане зрозуміло і те, що змушувало його "темніти". Методологічною основою є антропологічне осмислення фрагментів текстів Геракліта, надане в історико-філософському контексті. Філософська концепція Геракліта до сих пір залишається загадкою для дослідників його творчості. Запропоновано такий варіант інтерпретації, в межах якого різні елементи цієї концепції укладаються в несуперечливу модель. Доведено, що хоча антропологічний поворот у філософії традиційно пов'язують з діяльністю софістів і Сократа, філософська думка їх попередників також не була позбавлена антропологічних ідей. Більш того, досократівськими філософами були поставлені проблеми, осмислення яких вивело вчення про людину на рівень абстракцій високих порядків, дивним чином зберігши при цьому конкретність смисложиттєвих питань, які стоять перед нею. І одним із найяскравіших представників досократівської антропології був Геракліт. Релігія була тим мотиватором, який змушував його займатися дослідженням світу, людини та суспільства. Розроблене Гераклітом вчення про Логос справило колосальний вплив на Платона та на Філона Олександрійського, а через них - і на автора Четвертого Євангелія, який починає свою розповідь з "грецького" переосмислення таємниці Боговтілення. Якщо Геракліт стверджував, що людина несе в собі частинку Логосу, то Іоанн (або той, хто писав від його імені) проголосив, що сам Логос увібрав в себе частинку людини. При всіх відмінностях між собою цих підходів, кожен із них постулював космічну (божественну) значимість людського буття, а значить - виводив антропологію на онтологічний рівень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)321-205.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського