РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000767029<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Havrylenko V. V. 
Human as a carrier of the worldview: individual and collective dimensions = Людина як носій світогляду: індивідуальний та колективний виміри / V. V. Havrylenko // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 18. - С. 62-75. - Бібліогр.: 72 назв. - англ.

Мета роботи - окреслення взаємозв'язків між індивідуальним і колективним вимірами світогляду людини. Реалізація цієї мети передбачає розв'язання таких завдань: актуалізація філософських ідей, сформованих обмірковуванням людини та спільноти як носіїв світогляду; виявлення та узагальнення співвідношення одиничне-загальне у контексті проблеми світогляду людини. Підгрунтям дослідження послугували міркування філософів, що стосуються проявів одиничного та колективного світоглядів. А такі міркування набули свого вираження в європейській філософії (Дільтей, Ріккерт, Ясперс) доволі давно. Як в українському, так і зарубіжному філософському дискурсі розглядаються обидва виміри світогляду, а роль носія світогляду покладається і на індивіда, і на суспільство. Це простежується у дослідженнях С. Кримського, І. Надольного, В. Попова, Н. Рожанської, В. Табачковського, В. Шинкарука, В. Пойтресса, Д. Руссо, Д. Біллінгем, К. Джаноли й інших. Однак взаємозв'язки індивідуального та колективного вимірів світогляду чітко не окреслені. Можна відзначити дослідження В. Попова, у якому філософ зосереджується на проблемі соціально-колективного та індивідуального вимірів світогляду, хоча акцентує увагу на вжитку самого поняття "світогляд" у цих значеннях. Оскільки людина є соціальною істотою, її світогляд взаємодіє зі світоглядами інших індивідів. У такий спосіб ми можемо говорити про два виміри його функціонування: індивідуальний та колективний. Ця проблема набуває актуальності через гостроту співвідношення людина- соціум у сучасному бутті. Наукова новизна. Автором окреслено базові взаємозв'язки між індивідуальним та колективним вимірами функціонування світогляду людини. Визначено місце людини як носія світогляду у формуванні загального, колективного бачення світу. Зроблено висновки, що людина як носій світогляду посідає центральне місце у формуванні колективного світогляду. У філософському дискурсі міркування щодо взаємозв'язків індивідуального та колективного вимірів світогляду є неодностайними. Дискусійним досі є питання однорідності загального світогляду, що постає то як круговерть різних ідей і поглядів окремих осіб, то як цілісна система спільних світоглядів. Колективний світогляд може бути представлений як інтегроване явище, адже він базується на поєднанні спільних світоглядів окремих індивідів. Водночас і людина піддається впливу колективного світогляду, зокрема, як спадку минулих поколінь.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.231 + Ю711.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського