РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000767030<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Hoian I. M. 
Anthropological and axiological dimensions of social expectations and their influence on society's self-organization = Антропологічні та аксіологічні виміри соціальних очікувань і їх вплив на самоорганізацію суспільства / I. M. Hoian, V. P. Budz // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 18. - С. 76-86. - Бібліогр.: 83 назв. - англ.

Мета роботи - проаналізувати антропологічний та аксіологічний виміри соціальних очікувань людини в аспекті процесів самоорганізації суспільних явищ та розкрити їх сутність. Дослідження грунтується на синергетичній парадигмі, теорії спільної інтенціональності, а також концепціях прихованого впливу на соціалізаційні процеси, синхронізації соціального впливу на моральні рішення, переваги колективного навчання, тлумачення соціальних очікувань як епістемологічних норм і стандартів та концепції соціальної підтримки. Соціальні очікування розглянуто у синергійному співвідношенні їх антропологічної та аксіологічної природи. Окреслено антропологічний вимір соціальних очікувань, що грунтується на природі людини як смертної та раціональної істоти. Показано аксіологічний вимір соціальних очікувань, який грунтується на необхідності соціалізації та наслідування систем матеріальних і духовних цінностей у колективі. Обгрунтовано концепцію стереотипності та танатологічності соціальних очікувань. Доведено, що стереотипність соціальних очікувань є залежною від їх аксіологічного виміру, а танатологічність соціальних очікувань є залежною від їх антропологічного виміру, який грунтується на смертності людини. З'ясовано, що стереотипність і танатологічність соціальних очікувань суттєво впливає на процеси суспільної самоорганізації. Зроблено висновки, що соціальні очікування людини зорієнтовані переважно на антропологічний вимір цінностей, оскільки за своєю природою людина - це смертна істота. Соціальні очікування людини пов'язані переважно з життям, здоров'ям, безпекою, що показує пріоритет танатологічного характеру соціальних очікувань та їх футурологічний зміст. Соціальні очікування зорієнтовані також на соціальні цінності. Останні пов'язані з колективною раціональною природою людини, яка схильна до соціального наслідування, що впливає на стереотипний характер соціальних очікувань. Будь-яке соціальне очікування є аксіологічним. Воно є очікуванням матеріальних і духовних цінностей. Аксіологічний вимір соціальних очікувань має стереотипний характер, оскільки він пов'язаний зі специфікою колективної соціалізації та співжиття людини. Антропологічний вимір соціальних очікувань має танатологічний характер і грунтується на природі людини як смертної та водночас раціональної істоти, що формує свою раціональність у колективі. Концепція стереотипності та танатологічності соціальних очікувань є перспективною для подальших наукових розвідок як їх методологічне підгрунтя.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*332.1-723.25 + Ю952.2 + Ю954.04

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського