РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000767035<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Synytsia A. S. 
Comparative analysis of Ludwig Wittgenstein's and Martin Heidegger's views on the nature of human = Компаративний аналіз поглядів Людвіга Вітгенштайна і Мартіна Гайдеггера на природу людини / A. S. Synytsia // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 18. - С. 132-143. - Бібліогр.: 140 назв. - англ.

Мета роботи - проаналізувати в компаративному ключі філософські концепції людини, які запропоновані Л. Вітгенштайном і М. Гайдеггером як основними представниками відповідно аналітичної та континентальної традиції філософування у XX ст. Теоретичний базис дослідження визначено творчим доробком Вітгенштайна у сфері логічного та лінгвістичного аналізу, а також екзистенційними, герменевтичними та феноменологічними ідеями Гайдеггера. На підставі аналізу філософських праць Вітгенштайна і Гайдеггера реконструйовано вихідні принципи їхніх антропологічних концепцій в єдності трансцендентальних передумов, сутнісних основ і кореляцій до світу за умов техносфери. Продемонстровано, що попри відмінність у трактуванні особливостей інтерпретації царини трансцендентального як позамовного й основних характеристик внутрішнього світу людини, обидва філософи наголошували на осмисленні людського буття через призму мови та на потребі антропологізації науки та техніки. Зроблено висновки, що Вітгенштайн і Гайдеггер висловили оригінальні міркування щодо природи людського буття, які цілковито відповідають базовим теоретико-методологічним принципам їхніх філософських концепцій. Перший із них акцентував увагу на тому, як мова відображає світ людини та слугує засобом вираження її знань і прагнень. Другий, навпаки, витлумачив світ як відображення мови, що виражає себе через людину. Як прихильник аналітичної методології та відповідно до точності у формулюваннях, Вітгенштайн у процесі рефлексії щодо позамовного буття людини прийшов до концепту невимовного. А от в екзистенційному дискурсі Гайдеггера, який сповнений метафор і неологізмів, буття людини обмежене концептом Ніщо. Як наслідок, зауважено, що онтологічний статус цінностей у Вітгенштайна є трансцендентальним щодо світу, а в Гайдеггера - іманентним йому. Стверджено, що австрійський мислитель розвинув лінгвопсихологічний підхід до вивчення людини через призму ментального, а німецький філософ осмислював людину в онтологічній площині через призму поняття самості. Продемонстровано, як обидва мислителі окреслювали виклики, що постають перед людиною у зв'язку з розвитком науки та техніки, та разом із тим наголошували на важливості обгрунтування їхніх антропологічних основ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ВЕЛ)6-671.224 + Ю3(0)6-663

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського