РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000767485<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ульянов О. М. 
Визначення знаку міри обертання при реєстрації однієї лінійної поляризації радіовипромінювання пульсарів / О. М. Ульянов, А. І. Шевцова, С. М. Єрін // Радіофізика і радіоастрономія. - 2020. - 25, № 4. - С. 253-267. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Дослідження пульсарів надають змогу поглиблювати наші знання стосовно як екзотичної електрон-позитронної плазми, що знаходиться в магнітосфері пульсара, де наявні сильні магнітні поля, так і звичайної іонно-електронної плазми міжзоряного простору, яка існує в слабкому магнітному полі. Для визначення параметрів обох типів плазми доцільно використовувати поляризаційні характеристики імпульсного радіовипромінювання пульсарів. Точне визначення цих характеристик є досить складною задачею. Для її вирішення потрібно спершу знайти міру дисперсії та міру обертання середовища поширення. Обидві величини за абсолютним значенням встановлюються з відносною точністю 10<^>-4, однак існує проблема невизначеності знаку міри обертання, який залежить від напрямку міжзоряного магнітного поля вздовж променя зору. Мета роботи - запропонувати новий метод визначення знаку міри обертання. Визначаючи модуль міри обертання, зазвичай використовують поляризаційні матриці Мюллера. Використання цих матриць в умовах реєстрації тільки однієї лінійної поляризації надає змогу доволі точно встановити абсолютне значення міри обертання, але її знак залишається невизначеним через наявність певної симетрії матриць по відношенню до напрямку обертання площини лінійної поляризації. Якщо систему відомих рівнянь, з яких знаходиться міра обертання, доповнити додатковими складовими, які враховують внесок іоносфери та магнітосфери Землі, то можна побачити, що цей внесок завжди додатній у південній магнітній півкулі (в більшості північної географічної півкулі) та завжди від'ємний у північній магнітній півкулі (в більшості південної географічної півкулі). Крім того, він за абсолютним значенням завжди максимальний опівдні та мінімальний опівночі, коли концентрація іонів в іоносфері Землі відповідно максимальна та мінімальна. Урахування зазначених закономірностей надає змогу оцінити не тільки модуль міри обертання, але і її знак, провівши дві незалежні, зсунуті в часі, оцінки спостережуваного абсолютного значення міри обертання за різних ступенів іонізації іоносфери Землі. Показано, що застосування додаткових рівнянь, які враховують внесок іоносфери та магнітосфери Землі у міру обертання, надає змогу повністю визначити цей параметр з урахуванням його знаку навіть за допомогою антен, що реєструють лише одну лінійну поляризацію. Це надає змогу встановити всі поляризаційні параметри радіовипромінювання пульсарів або імпульсного чи континуального поляризованого радіовипромінювання інших космічних об'єктів. Висновки: наведено результати вимірювань міри обертання для двох найближчих до Землі пульсарів, J0814 + 7429 (B0809 + 74), J0953 + 0755 (B0950 + 08), та виконано порівняння запропонованої методики її оцінки з вже відомими методиками.


Індекс рубрикатора НБУВ: В663.1-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15835 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського