РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000767493<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Melnik V. N. 
Exploration of the solar decameter radio emission with the UTR-2 radio telescope = Дослідження сонячного декаметрового радіовипромінювання за допомогою радіотелескопа УТР-2 / V. N. Melnik, A. A. Konovalenko, V. V. Dorovskyy, A. Lecacheux, H. O. Rucker, M. V. Shevchuk // Радіофізика і радіоастрономія. - 2021. - 26, № 1. - С. 74-89. - Бібліогр.: 47 назв. - англ.

Предмет і мета роботи - огляд наукових статей щодо вивчення сонячного декаметрового радіовипромінювання за допомогою найбільшого у світі радіотелескопа УТР-2, опублікованих за останні 50 років. Методи і методологія: вивчення та аналіз наукових публікацій щодо як спорадичного, так і спокійного (теплового) радіовипромінювання Сонця, зареєстрованого на радіотелескопі УТР-2 (Україна) у декаметровому діапазоні довжин хвиль. Наведено найважливіші результати спостережень і теоретичних досліджень декаметрового радіовипромінювання Сонця, одержані у Радіоастрономічному інституті НАН України за останні 50 років. Висновки: уперше на частотах нижче 30 МГц спостерігались сплески II типу, сплески IV типу, S-сплески, спайки та дрейфуючі пари. Одержано залежності параметрів цих сплесків від частоти на частотах 9 - 30 МГц та запропоновано моделі їх генерації. Завдяки високій чутливості та високій частотно-часовій роздільній здатності радіотелескопа УТР-2 було уперше зареєстровано тонкі частотно-часові структури у сплесків III типу, сплесків II типу, сплесків IV типу, U- та J-сплесків, дрейфуючих пар та S-сплесків. Уперше ідентифіковано надтонку структуру сплесків II типу з "ялинковою" структурою. Було відкрито нові типи сплесків: сплески типу "caterpillar" та "dog-leg", сплески III типу з розпадом, сплески III типу зі змінним знаком частотного дрейфу, III-like сплески, Jb- та Ub-сплески тощо. Запропоновано інтерпретацію виникнення надзвичайно великого частотного дрейфу сплесків III типу та швидкості частотного дрейфу з різним знаком. За залежністю тривалості спайків від частоти визначено температурний профіль корони на висотах <$E(1,5~-~3)R sub S>. Використання геліографічних та інтерферометричних методів надало змогу почати дослідження просторових характеристик - розмірів та місцезнаходження джерел випромінювання сплесків. Так, показано, що тривалість сплесків III типу у декаметровому діапазоні довжин хвиль визначається перш за все розміром джерела випромінювання, тоді як тривалість спайків визначається часом зіткнень частинок у плазмі. Експериментально доведено, що ефективні яскравісні температури джерел сонячного спорадичного радіовипромінювання у декаметровому діапазоні можуть сягати значень <$E10 sup 14 ~-~10 sup 15> К. Знайдено, що радіуси спокійного Сонця на частотах 20 та 25 МГц близькі до таких відстаней від Сонця, на яких місцеві плазмові частоти дорівнюють відповідним частотам радіовипромінювання в моделі Баум-баха-Аллена.


Індекс рубрикатора НБУВ: В642

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15835 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського