РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000771458<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Лич О. М. 
Психологія життєстійкості осіб похилого віку : автореф. дис. ... д-ра психол. наук : 19.00.01 / О. М. Лич; Національна академія педагогічних наук України, Інститут психології імені Г. С. Костюка. - Київ, 2021. - 43 c. - укp.

Здійснено теоретичне й експериментальне дослідження життєстійкості осіб похилого віку. Узагальнено наукові підходи до проблеми дослідження життєстійкість особистості, а саме єдності зовнішніх (життєві навантаження, стресові ситуації тощо) та внутрішніх (цілі, цінності, смисли, самоставлення тощо) чинників, що проявляється на емоційному, когнітивному та поведінковому рівнях і впливає на життєдіяльність особистості загалом. Розроблено концепцію, яка передбачає дві вікові кризи. Першою є криза адаптації в похилому віці, що зумовлено, передусім, соціокультурними чинниками. Друга криза - екзистенційна - обумовлена конфронтацією зі страхами смерті, небуття, безглуздя та самотності. Перша криза проявляється вкрай індивідуально. Її перебіг залежить від усього попереднього досвіду людини та соціальних чинників. Друга криза є детермінованою не соціальними, а суто екзистенціальними чинниками. Запропоновано когнітивний конструкт "персональна винятковість екзистенційного досвіду", який уможливлює зняття екзистенційних страхів і відображає рівні життєстійкості осіб похилого віку. Розроблено концептуальну психологічну модель життєстійкості осіб в похилому віці. Показано, що життєстійкість особистості в похилому віці є цілісним психологічним новоутворенням, яке характеризується сприйняттям особистістю конкретної екзистенціальної ситуації, ставленням до свого життя загалом та спрямованістю на подальшу успішну життєдіяльність. Виявлено рівні життєстійкості, показано та доведено зв'язок між рівнем життєстійкості осіб похилого віку, когнітивним конструктом "персональна винятковість екзистенційного досвіду" та особистісними проявами (когнітивна, поведінкова, емоційна складові). Запропоновано й упроваджено систему формувальних заходів щодо становлення та розвитку життєстійкості в осіб похилого віку, яка містить авторську розробку "Комплексна програма розвитку культури життя людей похилого віку", що реалізує ідеї ціннісного ставлення до життя, культуррозв'язання та виходу зі складних життєвих ситуацій, а також роботу в групах, з метою досягнення психокорекційного ефекту тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.433-72

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА449479 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського