РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000772863<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Luo Y. 
Ефекти геокосмічної бурі 5 - 6 серпня 2019 р. / Y. Luo, Q. Guo, Y. Zheng, К. П. Гармаш, Л. Ф. Чорногор, С. М. Шульга // Косм. наука і технологія. - 2021. - 27, № 2. - С. 45-69. - Бібліогр.: 44 назв. - укp.

Актуальність роботи полягає у тому, що геокосмічні бурі, які є проявом синергетичної взаємодії магнітних, іоносферних, атмосферних бур та бур в електричному полі магнітосферного, іоносферного й атмосферного походження, відрізняються великим різноманіттям. Немає двох однакових проявів геокосмічних бур, через що актуальною задачею є дослідження ефектів кожної нової бурі, яке надасть змогу виявити як загальні закономірності у перебігу бурі, так і її індивідуальні особливості. Мета роботи - викладення загальних відомостей про геокосмічну бурю, результатів аналізу особливостей магнітної та іоносферної бур. Для аналізу магнітної обстановки залучалися результати вимірювань флуктуацій магнітного поля в діапазоні періодів 1 - 1000 с, виконаних у Магнітометричній обсерваторії Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, та варіацій трьох складових геомагнітного поля, виконаних у Низькочастотній обсерваторії Радіоастрономічного інституту Національної академії наук України. Для аналізу іоносферної обстановки використовувалися багаточастотні багатотрасові вимірювання, виконані в Харбінському інженерному університеті (КНР), залучалися також дані іонозондів. Як виявилось, збільшення основних параметрів сонячного вітру 5 серпня 2019 р. призвело до геокосмічної бурі, яка спостерігалася 5 та 6 серпня 2019 р. Головна фаза магнітної бурі мала місце 5 серпня 2019 р. з 06:00 до 08:30. Фаза відновлення тривала не менше чотирьох діб. Магнітна буря проявляла себе в суттєвих варіаціях всіх складових геомагнітного поля, збільшенням на порядок рівня коливань геомагнітного поля в діапазоні періодів 400 - 950 с. Протягом іоносферної бурі мали місце значні збурення F-області іоносфери. E-область іоносфери залишалась слабко збуреною. Іоносферна буря суттєво вплинула на допплерівські спектри радіохвиль в діапазоні частот 5 - 10 МГц. Мали місце значне розширення допплерівських спектрів, варіації допплерівського зміщення частоти та його квазіперіодичні зміни з періодом 20 - 40 хв і тривалістю 120 - 240 хв. Квазіперіодичні варіації допплерівського зміщення частоти були зумовлені квазіперіодичними варіаціями концентрації електронів, амплітуда їх відносних збурень змінювалася від 3 до 16 %. На одній з трас амплітуда допплерівського зміщення частоти сягала 0,7 Гц. При цьому амплітуда відносних збурень концентрації електронів могла досягати 80 - 90 %. Іоносферна буря не вплинула суттєво на амплітуду сигналу на більшості радіотрас.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д214.374.1 + Д237.26 + В652.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14846 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського