РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000773093<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Іващенко В. І. 
Структура та механічні властивості плівок Ti - Al - C і Ti - Al - Si - C: експериментальне дослідження та розрахунок із перших принципів / В. І. Іващенко, О. О. Онопрієнко, П. Л. Скринський, А. О. Козак, О. К. Синельниченко, О. І. Оліфан, П. М. Литвин, О. Л. Марчук // Надтверді матеріали. - 2021. - № 2. - С. 33-45. - Бібліогр.: 38 назв. - укp.

Досліджено вплив струму розпилення та температури відпалювання на структуру, склад і механічні властивості плівок Ti - Al - C і Ti - Al - Si - C, осаджених на Si (100) підкладки за допомогою методу магнетронного на постійному струму розпилення композиційної Ti - Al, графітової і SiC мішеней за різних значень току розпилення. Дослідження було проведено з використанням методів рентгенівської дифракції (РД), рентгенівської фотоелектронної спектроскопії (РФЕС), атомно-силової мікроскопії, вимірюванням твердості. Осаджені плівки мали аморфну структуру з досить низькою (0,25 - 0,27 нм) середньоквадратичною шорсткістю. За відпалу у вакуумі за температури <$E800~symbol Р roman C> у плівках Ti - Al - C було сформовано кристалічні фази Ti2AlC MAX, Al4C3, TiC2, TiO2 та аморфна фаза Al - C - O, а в плівках Ti - Al - Si - C - кристалічні фази Ti2Si1-xAlxC MAX, Al4C3, TiSi/TiSi2 і аморфна фаза Al - Si - C - O. Ідентифікацію структур проведено за допомогою методів РД, РФЕС та на підставі результатів теоретичних розрахунків. У плівках з аморфною структурою твердість зростала зі збільшенням струму розпилення графітової або SiC мішеней, досягаючи максимальних значень 19,1 і 17,8 ГПа для Ti - Al - C і Ti - Al - Si - C плівок відповідно. Зміну твердості плівок пояснено з урахуванням еволюції хімічного зв'язку в них.


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.030.022-18

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14159 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського