РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000773274<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Lobachevska O. V. 
The role of gravimorphoses in moss adaptation to extreme environment = Роль гравіморфозів у адаптації мохів до екстремальних умов / O. V. Lobachevska, N. Ya. Kyyak, E. L. Kordyum, Ya. D. Khorkavtsiv // Укр. ботан. журн. - 2021. - 78, № 1. - С. 69-79. - Бібліогр.: 76 назв. - англ.

Гравічутливість мохів на різних стадіях онтогенезу має пристосувальне значення, що сприяє функціональній активності та стійкості гаметофіту за екстремальних умов мікрооселищ. Мета роботи - визначення участі гравіморфозів в адаптивній пластичності мохів залежно від термальних умов їх місцезростань та впливу УФ-опромінення. Об'єктом дослідження була стерильна культура протонеми мохів Weissia tortilis (матеріал зібраний за різних термальних умов на території Запорізької та Львівської обл. України), Bryum caespiticium (Львівської обл.) та B. caespiticium і Polytrichum arcticum (матеріал зібраний в Антарктиці, о-в Галіндес). Проаналізовано гравічутливість протонеми, досліджено морфологічну структуру і морфогенез протонемних столонів. Протонему W. tortilis з двох локацій на території України та B. caespiticium з Антарктики та України, що знаходилися в різних умовах УФ-опромінення, порівнювали за чутливістю до УФ-радіацїї. Гравізалежні морфози надземних дендритів W. tortilis в аридних місцезростаннях та галуження апікальних клітин гравітропних столонів антарктичних зразків мохів P. arcticum і B. caespiticium, а також швидкий розвиток пагонів на них є проявом участі гравіморфогенезу в адаптації моху до стресових умов навколишнього природного середовища. Гравічутливість та компетенція до формування бруньок на верхівці гравітропного столону розглядаються як важливий адаптаційний морфогенетичний процес. Встановлено, що рослини W. tortilis із Запорізької обл. більш стійкі до УФ-опромінення, ніж із Львівської обл. Для мохів із території Антарктики після УФ-опромінення характерними є значна антиоксидантна активність і підвищений вміст фенольних сполук та флавоноїдів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.23*801.1-652.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22024 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського