РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000773282<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Voznyak D. K. 
Formation mechanism of the Velyka Vyska syenite massif (Korsun-Novomyrhorod pluton, Ukrainian Shield) derived from melt inclusions in zircon = Особливості формування Великовисківського сієнітового масиву (Корсунь-Новомиргородський плутон, Український щит) за розплавними включеннями у цирконі / D. K. Voznyak, E. V. Levashova, S. G. Skublov, S. G. Kryvdik, O. A. Vyshnevskyi, V. M. Belskyi, S. I. Kurylo // Мінерал. журн. - 2021. - 43, № 1. - С. 3-15. - Бібліогр.: 40 назв. - англ.

Лейкосієніти Великовисківського сієнітового масиву формувалися у процесі лікваційного розшарування магматичного розплаву. Це твердження базується на наявності двох типів первинних розплавних включень різного хімічного складу в кристалах циркону з лейкосієнітів масиву. Вони відповідають двом типам силікатних розплавів. Перший тип - лейкосієнітовий, відзначається високою концентрацією SiO2 (включення кількісно домінують в цирконі); другий тип - меланосієнітовий, характеризується підвищеним вмістом заліза і меншим SiO2. Лікваційне розшарування магматичного розплаву відбувалося з невеликою швидкістю, оскільки: густини лікватів близькі; лейкосієнітовий розплав, обсяг якого переважає над розплавом меланосієнітового складу, відмінний більшою динамічною в'язкістю; початкові величини зародків меланосієнітового складу мають мікроскопічні розміри. Під час формування масиву існував, також, і сульфідний розплав, подібний за складом до піротину. Кристалізація циркону за температурами гомогенізації первинних розплавних включень відбувалася вище <$E1300~symbol Р roman C>, проте, за даними вмісту титану в цирконах (T Ti-Zrn) температура кристасталізації значно нижча (<$E800~-~1000~symbol Р roman C>). Спектри розподілу REE основної речовини кристалів циркону Великовисківського масиву ідентичні до циркону Азовського і Яструбецького сієнітових масивів, з якими пов'язані родовища багатих руд Zr і REE (Азовське та Яструбецьке). Вони характерні для циркону магматичного генезису. У деяких зернах встановлено контрастні до основної маси кристала, темно-сірі в режимі BSE, облямівки, що характеризуються пологими спектрами розподілу REE. Подібні спектри притаманні і баделеїту, що утворився внаслідок часткового заміщення кристалів циркону. Генезис темно-сірої облямівки циркону і баделеїту пов'язаний з інтенсивним впливом на породу високотермобаричного потоку CO2-флюїду. Особливості формування Великовисківського і Азовського масивів характеризуються загальними рисами: ліквацією силікатного розплаву; високим вмістом ZrO2 в стеклах загартованих первинних розплавних включень; надходженням в тверду породу об'єктів високотермобаричних потоків CO2-флюїду. Подібні умови утворення надають змогу припускати на Великовисківському сієнітовому масиві знахідки багатих на Zr і REE руд.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д332.681.01

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського