РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000773283<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Lobach-Zhuchenko S. B. 
Iron- and nickel enriched olivine from phlogopite harzburgite of the Bug granulite complex (Ukrainian Shield) = Збагачений залізом і нікелем олівін із флогопітового гарцбургіту побузького комплексу Українського щита / S. B. Lobach-Zhuchenko, Yu. S. Egorova, S. G. Skublov, V. V. Sukach, O. L. Galankina // Мінерал. журн. - 2021. - 43, № 1. - С. 16-24. - Бібліогр.: 50 назв. - англ.

Вивчено хімічний склад олівіну із включення архейського шпінельвмісного флогопітового гарцбургіту (зразок UR17/2) в ендербіто-гнейсах побузького комплексу Українського щита. Гарцбургітове тіло має форму лінзи, що розглядається як фрагмент деформованої дайки. Інтрузивна природа цього включення підтверджується структурним співвідношенням та наявністю гібридної зони на контакті з вмісними ендербітами. Головні елементи олівіну визначено з використанням методів SEM-EDS та EPMA, рідкісні та рідкісноземельні - методу SIMS. Олівін має постійний склад: MgO - 45,20 - 45,64 мас. %, FeO - 13,66 - 14,23 мас. %, Fo 86 - 85 % і відношення Fe/Mn 68,3 - 68,6, яке відповідає такому ж відношенню в перидотитах (70 - 60). Вміст Ni в олівіні змінюється від 4730 до 5612 ppm, що више вмісту Ni в олівіні мантійних перидотитів, а також високомагнезіальних OIM і пікритів Гавайських островів. Температура кристалізації олівіну, визначена за вмістом у ньому Al, дорівнює ~<$E900~symbol Р roman C>. Середній вміст в олівіні Ti - 20,6 ppm, Nb - 0,03 ppm, Zr - 0,32 - 0,60 ppm. Вміст REE характеризується низькими значеннями (в сумі 0,1 - 0,5 ppm), що свідчить про глибинне джерело вихідного розплаву флогопітового гарцбургіту. Головними особливостями складу вивченого олівіну є збагачення залізом і нікелем, що є відмінним від олівінів порід, похідних мантії. Аналіз одержаних даних про склад олівіну у зразку UR17/2 і склад вмісних гарцбургітів показав, що розподіл Fe і Ni між олівіном і породою залежить від температури, тиску, фугітивності кисню і складу вихідної магми (підвищений вміст і лужність заліза, високі концентрації нікелю). Важливими є також умови кристалізації магми в корі: відносно низькі температура і тиск, помірне відношення Fe<^>3+/Fe<^>2+.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д332.681.12

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського