РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000774205<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Perlova O. V. 
Sorption of U(VI) compounds on inorganic composites containing partially unzipped multiwalled carbon nanotubes = Сорбція сполук U(VI) неорганічними композитами, що містять частково розкриті вуглецеві нанотрубки / O. V. Perlova, I. S. Ivanova, Yu. S. Dzyazko, M. O. Danilov, I. A. Rusetskii, G. Ya. Kolbasov // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2021. - 12, № 1. - С. 18-31. - Бібліогр.: 56 назв. - англ.

На відміну від іонообмінних смол, неорганічні сорбенти мають високу селективність відносно іонів важких металів і стійкість до іонізуючих випромінювань. Однак сорбція на цих матеріалах є досить повільною. Крім того, їхня сорбційна ємність суттєво залежить від рН розчинів. Із метою покращання сорбційних властивостей неорганічних сорбентів одержують композити, що містять вуглецеві матеріали. Встановлено закономірності сорбції сполук урану (VI) із низькоконцентрованих водних розчинів (до 0,1 ммоль дм<^>-3 урану) на гідратованому діоксиді цирконію (ГДЦ) і гідрофосфаті цирконію (ГФЦ), а також на даних сорбентах, модифікованих частково розкритими вуглецевими нанотрубками (ВНТ). Отримано та проаналізовано ізотерми сорбції. Встановлено, що вони описуються моделлю Дубініна - Радушкевича. Запропоновано механізм сорбції (іонний обмін) із зазначенням сорбційних центрів, розмір яких є порівняним з розмірами іонів, що сорбуються. Показано, що за pH розчинів 3 - 4 добавки вуглецю збільшують сорбційну здатність ГДЦ, а за рН 5 - 7 - ГФЦ. За цих умов уранвмісні катіони практично повністю виділяються з однокомпонентних розчинів. Під час вилучення урану з таких розчинів швидкість сорбції підпорядковується кінетичній моделі псевдодругого порядку, причому частково розкриті ВНТ уповільнюють сорбцію на діоксиді цирконію і прискорюють її на ГФЦ. Проаналізовано залежність констант кінетичного рівняння псевдодругого порядку від рН урановмісних розчинів. Сорбція урану з розчинів, що містять також іони Ca<^>2+ і Mg<^>2+, описується кінетичним рівнянням першого порядку. Регенерацію проведено з використанням розчинів HNO3 і NaHCO3. Встановлено, що швидкість десорбції урану з поверхні досліджених сорбентів лімітується швидкістю внутрішньої дифузії. Показано, що однокомпонентний гідрофосфат цирконію, практично повністю регенерується розчином NaHCO3. Найкращим реагентом для десорбції U(VI) із композиту на основі гідрофосфату цирконію є 1 M розчин HNO3.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г583.252

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100480 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського