РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000774230<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Корнят С. 
Якість деконсервованої сперми бугаїв за дії нанорозмірної форми сукцинатів Zn, Cu і Mn у складі розріджувачів / С. Корнят, М. Шаран, Д. Остапів, А. Корбецький, І. Яремчук, О. Андрушко // Біологія тварин. - 2021. - 23, № 1. - С. 23-29. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Мета роботи - порівняльне вивчення впливу різних доз мікроелементів (Cu<^>2+, ZnCu<^>2+ і MnCu<^>2+) у формі нанорозмірної форми сукцинатів за введення їх у лактозо-жовтково-гліцеринове середовище для кріоконсервування сперми бугаїв-плідників на фізіологічні та біохімічні показники деконсервованих сперміїв. Під час проведення досліджень брали свіжоотримані еякуляти бугаїв (n = 4), які ділили на частини: контрольну - розріджену промисловим розріджувачем (лактозо-жовтково-гліцериновий) і дослідні, до яких додавали нанорозмірні форми сукцинатів Cu, Mn і Zn (концентрації вихідних розчинів 2 - 5 г/л) у дозах 0,005, 0,01 і 0,05 мг/мл. Встановлювали такі фізіологічні показники якості еякулятів: об'єм (мл), концентрацію сперміїв (млрд/мл), кількість живих сперміїв (%) і динамічні показники сперміїв (CASA) і виживання (год.); вміст загального протеїну, дихальну активність сперміїв, активність ензимів-маркерів запліднювальної здатності - сукцинатдегідрогенази (СДГ, од.) і цитохромоксидази (ЦХО, од.) у розріджених еякулятах із внесеними біологічно активними наносполуками. Після розрідження еякулятів проведено еквілібрацію сперми впродовж трьох годин за температури +4 <^>oC і заморожування у термоконтейнері (7 хв над парами азоту з подальшим зануренням у рідкий азот). Розморожування сперми проводили у водяній бані за температури +38 <^>oC упродовж 20 с. Вищевказані фізіологічні та біохімічні показники сперми бугаїв визначали повторно відразу після розморожування. Концентрація сперміїв у розрідженій спермі бугаїв становила 8,3 % від початкової або еякуляти розріджено в 12 разів згідно з технологічними вимогами (p << 0,001). Кількість живих сперміїв зменшилася на 12,6 % у порівнянні зі свіжоодержаною спермою (p << 0,05), а виживання сперміїв за інкубації зменшилося на 6,8 % або 7,4 год. Вміст загального протеїну в 100 мл сперми зменшився на 41,3 % після розрідження у порівнянні зі свіжим еякулятом (p << 0,001). Дихальна активність зменшилася на 11,8 % після розрідження еякулятів. Активність СДГ знизилася на 10,7 %, а ЦХО - на 13,0 %. Після деконсервації сперми бугаїв-плідників її дихальна активність була вищою в дослідних зразках за умови додавання до середовища 0,05 мг/л Zn<^>2+, 0,05 мг/л Cu<^>2+ і 0,05 мг/л Mn<^>2+ у вигляді нанорозмірної форми сукцинату. За цих доз вищою була й активність ензимів. Найвищу активність СДГ спостерігали за додавання до середовища для кріоконсервації 0,05 мг/л Zn<^>2+ (p << 0,05), а найнижчу - за додавання 0,01 мг/л Mn<^>2+. Активність ЦХО була найвищою за додавання до середовища для кріоконсервації 0,05 мг/л Cu<^>2+. Оптимальними концентраціями наносукцинатів, які забезпечують нормалізацію окисних процесів у розрідженій спермі бугаїв, є 0,05 мг/л Mn<^>2+-, 0,05 мг/л Cu<^>2+- і 0,05 мг/л Zn<^>2+-. Збільшення концентрацій мікроелементів у розріджувачі понад оптимальні величини інгібує дихальну активність сперми та знижує активність СДГ і ЦХО. Аналогічним цей вплив є і на динамічні показники сперміїв бугаїв після її розмороження.


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-344.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського