РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000774897<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Рудик Б. П. 
Структурні, оптичні та морфологічні властивості низьковимірних сполук ZnO та ZnS, отриманих електролітичним методом : автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.07 / Б. П. Рудик; Національна академія наук України, Інститут фізики напівпровідників імені В. Є. Лашкарьова. - Київ, 2021. - 20, [1] c. - укp.

Розроблено методики одержання порошкоподібних нанорозмірних кристалів ZnO і ZnS методом електролітичного синтезу, досліджено їх властивості. Продемонстровано, що розроблений метод дозволяє одержувати низьковимірні напівпровідникові структури різного хімічного складу та морфології без використання складного обладнання та дорогих матеріалів. Досліджено структурні, оптичні та морфологічні властивості нанокристалів (НК) ZnO і ZnS при варіюванні технологічних параметрів синтезу. Детально вивчено вплив на одержані матеріали температури синтезу при варіюванні останньої від кімнатної до 100 °С, концентрацій електроліту та густини струму у процесі їх синтезу. Методами рентгеноструктурного аналізу встановлено структуру одержаних НК, визначено їх розміри, проведено оцінки наявних у них механічних напружень. На основі досліджень синтезованих НК методом скануючої електронної мікроскопії (СЕМ) вивчено їх форму та встановлено розміри, що дозволило провести порівняння зі значеннями, одержаними іншими (непрямими) методами. Під час СЕМ досліджень виявлено кореляцію між морфологією НК і технологічними параметрами синтезу. Проведено оптичні дослідження колоїдних розчинів із наночастинок (НЧ) ZnO і ZnS, зокрема одержано спектри поглинання, на основі яких розраховано значення ширин забороненої зони (Eg). Одержані розміри НЧ, що визначалися за величиною їх Eg, корелюють із даними рентгеноструктурного аналізу. Встановлено вплив збільшення концентрації кисню в електроліті на спектри фотолюмінесценції (ФЛ) синтезованих НК ZnO, зокрема ріст інтенсивності смуги ФЛ із максимумом ~ 440 нм, який пояснено збільшенням кількості дефектів, пов'язаних з оксигеном та утворенням гідроцинкіту. Продемонстровано, що відпал синтезованих НК ZnO приводить до зростання на порядок інтенсивності ФЛ унаслідок термічного розпаду гідроцинкіту до ZnO з розвиненою поверхнею, причому ширина УФ смуги ФЛ зменшується, відбувається її зміщення до характерних значень для ZnO - 392 - 395 нм. Методом диференціально-термічного аналізу визначено зміни фазового складу одержаного матеріалу, зареєстровано розклад гідроцинкіту на ZnO, вуглекислий газ і воду. Одержано та проаналізовано спектри синтезованих НК методом раманівського розсіювання світла, який підтвердив формування ZnO НК і їх високу кристалічну досконалість після додаткового термічного відпалу при ~ 550 °С.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л288.27

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА449386 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського